CKK Jordanki oficjalnie otwartePropertydesign.pl - 14-12-2015 12:27


Toruń wzbogacił się o jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce. Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach zbudowano według projektu światowej sławy architekta - Fernando Menisa.

Hiszpański projektant przyznał, że przy jego tworzeniu inspirował się gotycką architekturą Torunia, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Projektant wpisał  nowoczesny obiekt z betonu i cegły w wiekową zabudowę miasta. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (lider) – Acciona Infrastruktura (partner). Uroczyste otwarcie zainaugurował koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Realizacja tego wyjątkowego przedsięwzięcia zajęła Mostostalowi Warszawa ponad dwa lata, a zakończona inwestycja ma szansę zapisać  się w historii polskiej architektury jako najnowocześniejsza sala koncertowa w naszym kraju.

Najnowocześniejsza sala koncertowa w Polsce

Centrum Koncertowe w Toruniu ma sześć kondygnacji i około 22 tys. mkw. powierzchni.
W jego wnętrzu znajdują się: sala ze sceną i kanałem dla orkiestry,  widownia na 880 miejsc i scena plenerowa na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne. To koncepcja surowej betonowo-ceglanej sali, która częściowo zanurzona jest pod ziemią. Głównym założeniem projektu było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, który pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń: koncertów symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, a także targów oraz pokazów mody. 

Niespotykane rozwiązania

Przy budowie Centrum Kulturalno-Kongresowego zastosowano wiele niespotykanych dotąd w Polsce rozwiązań. Jednym z nich jest technologia wyłożenia fasady obiektu tzw. PIKADO. Pikado  powstaje w ten sposób, że na jednej stronie szalunku przyklejana jest połamana i chaotycznie ułożona cegła. Między jego drugą stroną a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Architekt chciał tym zabiegiem nawiązać do gotyckiej starówki Torunia. Ponadto - oprócz funkcji estetycznej – pikado stanowi istotny element akustyki budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest również mobilna ściana pomiędzy dużą salą koncertową, a salą kameralną, która jest najwyższą ruchomą przegrodą w Polsce.