REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Co branża hotelarska może zrobić dla środowiska?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 10 lip 2019 11:46
Co branża hotelarska może zrobić dla środowiska?
Angel Stradom, mat. pras.

Dbałość o środowisko naturalne i przyszłość Ziemi nie mogą ograniczać się jedynie do segregacji odpadów. Ideą zrównoważonego rozwoju jest podjęcie całego spektrum działań ukierunkowanych na zaspokajanie codziennych potrzeb w taki sposób, aby przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się życiem na ziemi. Warto przyjrzeć się, jak ekologiczne rozwiązania wprowadzane są w branży hotelarskiej oraz deweloperskiej, gdzie ciągły balans pomiędzy elegancją, wysokim poziomem komfortu, a innowacyjnością i dbałością o środowisko naturalne jest nie lada wyzwaniem.

REKLAMA

Aby sprostać najwyższym światowym standardom, konieczna jest wizja łącząca znajomość ciągle zmieniających się trendów. Jednak tylko nieliczni inwestorzy potrafią wcielić w życie te niemal utopijne projekty.

Także branża hotelarska oraz inwestycje premium podlegają ciągłym zmianom, których celem jest ochrona stale ocieplającego się klimatu i postępującej degradacji środowiska naturalnego. Z każdym rokiem przybywa inwestycji wdrażających doktrynę zrównoważonego rozwoju, a zasób skutecznych rozwiązań nieprzerwanie się rozszerza. Obecnie większość takich obiektów w Polsce znajduje się w dużych ośrodkach miejskich, co bardzo pozytywnie wpływa zarówno na ich wizerunek jak i estetykę.

Przykładem inwestorów wdrażających politykę zrównoważonego rozwoju jest funkcjonujący od ponad 15 lat na polskim rynku Angel Poland Group, czy działający na w branży mieszkaniowej - APM Development.

W celu realizacji założeń zrównoważonego rozwoju konieczne jest jednoznaczne zidentyfikowanie szkodliwych dla środowiska czynników, a następnie dobór odpowiednich narzędzi do ich eliminowania. Ogół działań powinna charakteryzować zaplanowana strategia, wielopłaszczyznowość oraz profilaktyka w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż likwidować skutki”. Poniżej znaleźć możemy przykłady trendów obowiązujących w najnowszych inwestycjach hotelarskich i budowlanych:

Ule - pasieki na dachu pomagają ratować pszczoły, których populacja zaczęła w ostatnich latach drastycznie spadać. Jest to niezwykle istotny problem, ponieważ od pracy pszczół zależy około ¾ produkcji żywności jaką spożywa człowiek. Los istnienia wielu gatunków roślin i zwierząt jest uzależniony od ich kondycji, a zgodnie z wynikami niezliczonych badań - również nasz. Taka forma koegzystencji jest doskonałym przejawem walki z tym alarmującym problemem. Dzięki niej wzrasta także prestiż obiektu. W krakowskim Angel Stradom na dachach będą znajdowały się Ule, w których pszczoły produkować będą miód na potrzeby wewnętrznego użytku. Obecnie takie rozwiązanie jest zastosowane w innym krakowskim hotelu - Dom Erazma.

Elektryczne pojazdy - Obecnie dominującym trendem w logistyce i motoryzacji jest napęd elektryczny. Niesie to za sobą potrzebę rozwoju odpowiedniej infrastruktury i zaplecza. Stacja ładowania pojazdów powinna stanowić integralny element wszystkich nowo powstających obiektów. Tego typu stacje znajdują się np. w Galerii Krakowskiej, a w prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych takich jak nowo budowany Angel Stradom w Krakowie, stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajdują się już przy indywidualnych miejscach postojowych lokatorów.

Odnawialne źródła energii – przykładem są panele fotowoltaiczne, które zainstalowano m.in. w Hotelu Mercure Krynica Zdrój Resort&SPA oraz na dachach 35 wieżowców we Wrocławiu.

Self-sustaining - polega na wykorzystywaniu w jak najszerszym stopniu produktów pochodzących z własnych upraw i hodowli w przemyśle gastronomicznym. Ma pozytywny wpływ na świeżość i jakość serwowanych posiłków oraz ich wartość odżywczą. Obecnie istnieje bardzo mało tego typu obiektów. Jednym z nich jest Villa Greta w Dobkowie, lub też restauracja w Stradom House, hotelu Autograph Collection by Marriott, która do swoich wykwintnych dań będzie używać ziół i owoców z własnego ogrodu mieszczącego się na tyłach kompleksu, tuż obok prywatnych apartamentów. Także hotelowe SPA będzie bazować na produktach z regionu: soli i miodzie, tak by wspierać lokalnych producentów i dostawców.

Recykling i sortowanie odpadów - to najstarszy i najbardziej rozpowszechniony trend stosowany praktycznie w każdej nowopowstającej inwestycji. Jednak na wyróżnienie zasługuje tutaj warszawski hotel Gordon, który jako jeden z pierwszych zastosował tę metodę.

Plastic free - trend, który cechuje unikanie wykorzystywania tworzyw sztucznych. Przykładem jest zastąpienie słomek, a także pojemników na napoje oraz żywność ich naturalnymi odpowiednikami celem ograniczenia do minimum powstawania odpadów o niskiej biodegradowalności. Niedawno Europarlament przegłosował rezolucję zakazującą korzystania z plastikowych jednorazówek, która wejdzie w życie w 2021 roku, ale liderzy branży hotelarskiej wdrażają ją już teraz. Ta strategia została wykorzystana m.in. w warszawskiej restauracji Otto Pompieri Cantinetta.

Zero waste - to styl, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów. Z tą ideą powstaje krakowski Angel Stradom.

Ogród - zagospodarowanie jak największej powierzchni na przyległe tereny zielone. Ich obecność nie tylko poprawia walory estetyczne obiektu, ale także pozytywnie wpływa na jakość powietrza i samopoczucie gości. Wielu inwestorów decyduje się na zaaranżowanie w ten sposób m.in. dachów, co stanowi nie tylko atrakcję rekreacyjną, ale też przejaw wykorzystania do maksimum potencjału powierzchni użytkowej budynku. Przykładami są warszawskie hotele: Novotel, Sofitel Victoriaoraz Mercure.

Kompostownik - pozwala pozbyć się wielu odpadów organicznych, tworząc przy tym zdrowy nawóz dla roślin ogrodowych. Zabieg stosowany na szeroką skalę w gospodarstwach domowych, teraz powoli przenika do przedsiębiorstw oraz hoteli.

Woda deszczowa - Może być gromadzona i wykorzystana w celu irygacji ogrodów i upraw lub zasilania toalet. Hotel Radisson Blu Ressort w Świnoujściu działający zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu LEED jest jednym z pionierów zastosowania tej metody. Projektanci Ventna i Angel Group korzystając z tego rozwiązania w najnowszych inwestycjach sprawiają, że stanie się ono standardem.

Całkowita samowystarczalność jest bardzo trudna do osiągnięcia. Kolejnym istotnym krokiem do zrealizowania tego celu jest współpraca z lokalnymi producentami i dostawcami, co napędza rodzimy handel. W rezultacie poprawia to nie tylko stan regionalnej gospodarki, ale również wzrasta atrakcyjność regionu.

Nowoczesne hotele i apartamentowce to coś więcej niż luksusowe budynki. To także tworzący je ludzie i szereg zmian w funkcjonowaniu lokalnych społeczności oraz otaczającego ich ekosystemu. Dlatego dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest odpowiedzialna postawa budowniczych, a także zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne regionu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie