REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Co dalej z budową kampusu GUM w Kielcach? Wykonawca przerwał prace

  • Autor: PAP
  • 09 lip 2022 08:42
fot. Unsplash

Główny Urząd Miar i Politechnika Świętokrzyska wzywają firmę Anna-Bud do natychmiastowego wznowienia prac przy budowie kampusu laboratoryjnym GUM w Kielcach – poinformowało konsorcjum. Kontrakt opiewa na ponad 100 mln złotych.

REKLAMA

  • Pracę na budowie zostały wstrzymane na początku lipca.
  • Generalny wykonawca - firma Anna-Bud, argumentowała, że roboty nie mogą być kontynuowane ze względu na błędy w dokumentacji projektowej.
  • W ocenie wykonawcy "projekt wykonawczy jest nieskoordynowany międzybranżowo".

Firma chce również rewaloryzacji kontraktu, jako powód wskazując rosnące ceny materiałów budowlanych. Przedstawiciele spółki zapewnili jednocześnie, że żądania finansowe nie są powodem wstrzymania prac.

Władze GUM i PŚk, konsorcjum, które zleciło prace budowlane, w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP poinformowały, że ze "zdziwieniem przyjęły decyzję generalnego wykonawcy o wstrzymaniu prac".

"Generalny Wykonawca związany jest umową, którą zobowiązał się wypełnić, akceptując jednocześnie całość dokumentacji projektowej i oświadczając, że jest możliwe wybudowanie tej inwestycji we wskazanym czasie" - napisano w oświadczeniu.

Wskazano, że inwestycja ma wyjątkowy i unikatowy charakter, cechując się dużym poziomem skomplikowania. "Wątpliwości związane z dokumentacją projektową są na bieżąco wyjaśniane i uzgadnianie z udziałem projektanta - BDM Architekci oraz inspektorów nadzoru, co jest standardowym działaniem przy wysoce specjalistycznych inwestycjach" - napisano.

"Główny Urząd Miar i Politechnika Świętokrzyska nie podzielają stanowiska Generalnego Wykonawcy w zakresie wstrzymania prac z powodu błędów w projekcie i uważają, że decyzja podyktowana jest innymi motywami. Wzywamy Generalnego Wykonawcę do natychmiastowego powrotu na budowę oraz do należytego wykonania umowy" - zaznaczono.

Działalność badawcza kampusu ma się rozpocząć na początku 2024 roku. Kampus GUM powstaje na północnym zboczu góry Hałasa w Kielcach. W ramach pierwszego etapu inwestycji w stolicy woj. świętokrzyskiego powstanie sześć laboratoriów - akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej.

Kontrakt na prace budowlane opiewa na ponad 100 mln zł

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie