Co dalej z Mostem Uniwersyteckim w Bydgoszczy?PAP - 01-03-2021 12:36


Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy w poniedziałek podpisał umowę z firmą Kormost na podparcie Mostu Uniwersyteckiego przez Brdę, który został zamknięty z powodu awarii grożącej katastrofą. Przeprawa wymaga odciążenia, a następnie naprawy.

Wartość kontraktu to 1,8 mln zł; w ramach prac zostanie przygotowana dokumentacja podparcia oraz samo podparcie przeprawy. W zależności od warunków pogodowych, zadanie potrwa około 2 miesięcy.

"W trakcie prowadzonych robót podparcia będziemy przygotowywali się do naprawy mostu. W drugim etapie dotyczącym naprawy mostu, przygotowana zostanie dokumentacja dla dalszych działań naprawczych na obiekcie, które będzie można realizować jednak dopiero po odciążeniu całej konstrukcji" - poinformował rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński.

Rzecznik zaznaczył, że w ostatnich dniach służby ZDMiKP ustawiły dodatkowe zabezpieczenia pod mostem z uwagi na łamanie przez pieszych i rowerzystów zakazu poruszania się w tym miejscu, a także podjęto dodatkowe działania związane z łamaniem zakazu ruchu na Brdzie. Wykonawca dostarczył już pierwsze elementy potrzebne do wykonania podparcia mostu.

Most Uniwersytecki został zamknięty 29 stycznia z powodu stwierdzenia odkształcenia elementów mocujących wanty (liny) do płyty mostu. Te połączenia przęseł z wantami są za słabe i mogą nie utrzymać ciężaru całego obiektu. ZDMiKP zdecydował o konieczności podparcia obiektu, który ze względu na ciężar i nietypową konstrukcję wymaga opracowania specjalnej dokumentacji projektowej i technologicznej naprawy.

Trasa Uniwersytecka wraz z Mostem Uniwersyteckim została oddana do użytku 12 grudnia 2013 r. Most ma dwa stalowe przęsła, a pylony przeprawy w wysokości 70 m ukształtowano w formie przenikających się podków. Pomost pod obie jezdnie jest podwieszony do pylonów za pomocą 16 lin, z których najdłuższe mają 160 m. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ pad/