REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co dalej z Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

  • Autor: PAP
  • 11 sty 2022 09:45
Co dalej z Muzeum Powstania Wielkopolskiego?
Projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego, WXCA, fot. mat. pras.

Jak powiedział PAP wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, miastu bardzo zależy na realizacji inwestycji. Zmieniła się jednak sytuacja finansowa stolicy Wielkopolski. - Dziś nas na nie po prostu nie stać. Możemy wyłożyć 10 proc." - mówi. Miasto chce prosić o pomoc finansową rząd.

REKLAMA

  • Według pierwotnych planów Poznań miał sam sfinansować budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – dziś sytuacja miasta jest taka, że możemy wyłożyć ok. 10 proc. potrzebnej sumy – powiedział PAP wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
  • Nowe muzeum ma powstać w Poznaniu na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha. Jego otwarcie planowane jest na koniec 2025 roku. Gotowy jest scenariusz wystawy stałej, projekt budowlany i wykonawczy inwestycji.

Pod koniec ubiegłego roku strona rządowa zadeklarowała wsparcie budowy nowej siedziby muzeum; z budżetu państwa mogłaby pochodzić połowa potrzebnych środków. Władze Poznania zabiegają o wyższy od obecnie deklarowanego wkład państwa w tę inwestycję.

Jak powiedział PAP wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, miastu bardzo zależy na realizacji inwestycji. Zmieniła się jednak sytuacja finansowa stolicy Wielkopolski.

"Pięć lat temu to miasto zainicjowało starania o budowę muzeum. Kiedy zaczynaliśmy to przedsięwzięcie, nasza sytuacja finansowa była zupełnie inna, mieliśmy stabilną perspektywę - chcieliśmy to sami zbudować. Od tego czasu zdarzyły się dwie rzeczy: piątka Kaczyńskiego i Polski Ład. Stan naszych finansów został zubożony o jakieś 500 mln zł" - powiedział PAP Solarski.

"Nie można nam zarzucać, że rzuciliśmy się na coś, na co nie było nas stać - mieliśmy wszystko zaplanowane, policzone od początku do końca z naszego budżetu. Teraz musimy prosić stronę rządową o pomoc w tej kwestii" - dodał.

Jędrzej Solarski zapewnił, że władze miasta mają świadomość, jak ważne i potrzebne jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

"Natomiast dziś nas na nie po prostu nie stać. Możemy wyłożyć 10 proc. potrzebnej kwoty - stąd nasze rozmowy z resortem kultury, by finansowanie niemal w pełni wziął na siebie polski rząd. Także prezydent Andrzej Duda mówił, że powstanie wielkopolskie było tak istotne w historii naszego państwa, że miastu, regionowi należy się, by do tego muzeum dołożyła się cała Polska" - powiedział.

Solarski poinformował, że spotkanie przedstawicieli samorządu z resortem kultury w sprawie finansowania inwestycji planowane jest na przełomie stycznia i lutego.

Celem Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie rozpowszechnianie wiedzy o powstaniu i upamiętnienie jego uczestników. Główną osią narracji tworzonej placówki będzie powstanie wielkopolskie, jednak ekspozycja stała, obok historii samego zrywu, będzie prezentować wcześniejsze doświadczenia Wielkopolan oraz późniejsze wydarzenia, które można uznać za skutki wielkopolskiej insurekcji.

Dotąd władze Poznania wydały ok. 5,5 mln zł na przygotowanie inwestycji od strony formalnej: zorganizowanie konkursu na projekt muzeum i przygotowanie projektu budowlanego. Resort kultury przekazał dotąd ok. 840 tys. zł na prace przygotowawcze i projektowe.

Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W 103. rocznicę wybuchu, 27 grudnia 2021 r. po raz pierwszy obchodzone było święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie