REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Co deweloperzy mogą zrobić dla miast?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 20 paź 2021 13:32
Co deweloperzy mogą zrobić dla miast?
Botanica Jelitkowo, fot. mat. pras.

Wygląd polskich miast kształtowało wiele czynników historycznych, społecznych, kulturowych i gospodarczych, które nie zawsze wpisywały się w harmonię żywej tkanki urbanistycznej. Dziś o wyglądzie miejskiej przestrzeni decydują samorządy, instytucje, firmy. A co może zrobić deweloper, aby ludziom żyło się lepiej?

REKLAMA

Działania inwestycyjne coraz częściej przykuwają uwagę nie tylko urbanistów
i architektów, ale też lokalnych społeczności, które recenzują powstające budynki – czy wpisują się w otoczenie, czy przynoszą wartość dodaną mieszkańcom. Również przyszli lokatorzy osiedli, klienci firm deweloperskich mają coraz większą wiedzę i wymagają więcej. Przywiązują wagę do jakości architektury i zagospodarowania przestrzeni wokół budynków. Przekłada się to na działania deweloperów, którzy coraz częściej budują osiedla przyciągające kompleksowością, ciekawą architekturą, a także dbałością o otoczenie.

– Firmy deweloperskie mają coraz większy wpływ na kształtowanie miejskiej przestrzeni, która powinna być urbanistycznym odzwierciedleniem ludzkich potrzeb. To duża odpowiedzialność. Budując w najciekawszych lokalizacjach Trójmiasta, staramy się wykorzystać je jak najlepiej, z korzyścią dla wszystkich mieszkańców – mówi Michał Ciomek, architekt, dyrektor ds. przygotowania projektów w firmie Invest Komfort.

Odpowiedzialność za przestrzeń

Invest Komfort powołał do życia Dział Przygotowania Inwestycji oraz Dział Kształtowania i Rozwoju Firmy, których zadaniem jest opracowanie konceptu każdej z inwestycji i nadzór nad jego realizacją: od pierwszych szkiców aż do najdrobniejszych detali wyposażenia. Zajmuje się tym zespół ludzi, począwszy od architektów kubatury, krajobrazu, wnętrz, inżynierów budowy, po rzemieślników i artystów.

– Architektura to poważna sprawa, dlatego pracując nad każdym projektem, poddajemy nasze decyzje pod dyskusję specjalistom z różnych dziedzin. Zastanawiamy się, co możemy zrobić, by ci, którzy będą mieszkać lub przebywać
w otoczeniu naszych inwestycji, czuli się tam dobrze. Tworzymy architekturę skrojoną na miarę, a to wymaga indywidualnego podejścia. Nie ukrywam, że jest to niełatwe dla współpracujących z nami architektów i projektantów. Ale mamy ogromną determinację, aby efekt naszej pracy był najlepszy – opowiada Anna Zygmunt, kierownik Działu Kształtowania i Rozwoju Produktu w Invest Komforcie.

Wpisane w miejską tkankę

Według architektów Invest Komfortu zadaniem dewelopera jest koncentrowanie się nie tylko na realizacji projektów, ale również zaangażowanie w poprawę jakości życia wszystkich mieszkańców dzielnicy i miasta. Przejawem takiego podejścia są tzw. inwestycje towarzyszące, będące urbanistycznym uzupełnieniem budowanych osiedli.

– W realizacjach deweloperskich nie powinna się liczyć ilość, lecz jakość, rozumiana zarówno jako wysoki standard użytych materiałów, jak i komfort życia i świadomość wpływu na przestrzeń miejską – mówi Anna Zygmunt.

Przedsięwzięcia Invest Komfortu, np. Brabank Apartamenty czy Portova, powstały w centralnych częściach miast i mają bardzo duży wpływ na wizerunek tych przestrzeni. Deweloper starał  się więc nie tylko odpowiednio wpasować je
w charakter Gdańska i Gdyni, w historię i architekturę, ale też ożywić zapomniane części Trójmiasta, by służyły wszystkim mieszkańcom i integrowały lokalną społeczność.

Na przykład przy budynku Portova wyremontował okoliczne ulice i wiadukt, by poprawić komfort i bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych. W położonym nad Motławą Brabanku powstały lokale usługowe i pracownie artystyczne, a wyremontowane przez Invest Komfort nabrzeże stało się zupełnie nową, atrakcyjną przestrzenią do spacerów i odpoczynku. Z kolei przy osiedlu Nowe Orłowo, które powstało w letniskowej okolicy Gdyni, deweloper stworzył plac miejski – ogólnodostępną przestrzeń, której brakowało w tej dzielnicy. Natomiast w inwestycji Opacka w Gdańsku Oliwie nie zamierza stawiać ogrodzenia. Co więcej – odtwarza tam część parku sprzed stu lat – ze stawem i specjalnie wyselekcjonowanymi gatunkami roślin oraz widokiem na archikatedrę oliwską. To wkład firmy we wspólną, ogólnie dostępną przestrzeń.

– W pracy dewelopera najważniejsi są ludzie. My mamy stworzyć dla nich jak najlepszą przestrzeń do życia. To nasze zadanie – podsumowuje Michał Ciomek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie