×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co dwóch, to nie jeden: gdański mixed-use przykładem udanej współpracy deweloperów

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 paź 2021 16:13
Co dwóch, to nie jeden: gdański mixed-use przykładem udanej współpracy deweloperów
Inwestycja mixed-use Doki w Gdańsku. fot. mat. prasowe
Co dwóch, to nie jeden: gdański mixed-use przykładem udanej współpracy deweloperów
Co dwóch, to nie jeden: gdański mixed-use przykładem udanej współpracy deweloperów
Co dwóch, to nie jeden: gdański mixed-use przykładem udanej współpracy deweloperów
Co dwóch, to nie jeden: gdański mixed-use przykładem udanej współpracy deweloperów
Co dwóch, to nie jeden: gdański mixed-use przykładem udanej współpracy deweloperów

Projekty mixed-use realizowane są zazwyczaj przez duże podmioty o różnorodnym know-how, albo przez połączenie sił dwóch lub więcej wysoko wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. Ciekawym przykładem współpracy firm przy takiej realizacji są DOKI – inwestycja powstająca na postoczniowych terenach w wyjątkowym, historycznym miejscu Gdańska.

REKLAMA

  • DOKI powstają przy współpracy dwóch deweloperów.
  • Euro Styl z Grupy Dom Development, największego dewelopera mieszkaniowego w Polsce, odpowiada za część mieszkaniową (DOKI Living) i usługową (MONTOWNIA – zabytkowy, rewitalizowany budynek o unikatowej architekturze).
  • Firma Torus, specjalizująca się w budownictwie komercyjnym, wykonuje część biurowo-usługową (DOKI Office).

Przeczytaj także >> Jak architektura mixed-use może pomóc miastom?

W praktyce oznacza to, że dzięki dwóm strumieniom finansowania ten 7-hektarowy teren w centrum Gdańska zostanie sprawnie zagospodarowany, a poszczególne części inwestycji będą odznaczały się wysoką jakością. Sam obszar zacznie też znacznie szybciej „żyć” wykorzystując swój ogromny potencjał wynikający z wielu komplementarnych, uzupełniających się funkcji i świetnej lokalizacji.

- Jesteśmy dumni mając właśnie na Dokach niepowtarzalną szansę wykorzystania zdobytych wcześniej kompetencji technicznych m.in. w zakresie renowacji budynków zabytkowych oraz tworzenia jakościowej tkanki miejskiej bogatej w różnorakie funkcje. Food hall w historycznym budynku z blisko dwudziestoma różnymi restauracjami czy kawiarnie i sklepiki w parterach całej inwestycji będą ułatwieniem codziennego życia mieszkańców i - jestem przekonany - wpłyną pozytywnie na relacje sąsiedzkie – mówi Mikołaj Konopka, prezes spółki Euro Styl.

Doki: część mieszkaniowa i usługowa

Trwa budowa drugiego etapu części mieszkaniowej. Łącznie w ramach DOKI Living powstanie ponad 1000 mieszkań i lokali usługowych. Są to starannie zaprojektowane w duchu stoczniowym budynki z szeroką ofertą mieszkań, od 1- do 5-pokojowych. Każdy kwartał zabudowy na 1. piętrze będzie posiadać wewnętrzne, sąsiedzkie patio - miejsce wypoczynku wśród zieleni oraz prywatne ogródki. Apartamenty na najwyższych kondygnacjach będą miały tarasy z pięknym widokiem na Martwą Wisłę, panoramę starego Gdańska lub zabytkowe, stoczniowe żurawie.

Równolegle Euro Styl rewitalizuje zabytkowy budynek MONTOWNI, który będzie sercem całej inwestycji. Na 3 górnych kondygnacjach znajdzie się 114 loftów serwisowanych – są już w sprzedaży. Komplementarna do części hotelowej będzie 400-metrowa przestrzeń konferencyjna. Dodatkowo na parterze powstanie food hall o powierzchni 2,3 tys. mkw. z szeroką ofertą restauracyjną. Klimat miejscu nadadzą też wkomponowane w projekt industrialne, historyczne artefakty. Szklany strop oddzielający gastronomię od części hotelowej odsłoni z kolei wyjątkowy, galeryjny układ budynku, który wzbogacony zostanie wewnętrzną ścianą zieleni rozciągającą się na całą wysokość budynku. Piękne artystyczne lampy i wielkogabarytowe ręcznie malowane dzieła ozdobią wnętrze. MONTOWNIA zostanie uruchomiona w II kwartale 2023 roku.

Doki: część biurowa

Na przełomie roku Torus wystartuje z budową części biurowej.

- Wierzę, że wysokiej klasy biurowce w tak świetnym miejscu, w otoczeniu innych funkcji, będą bardzo atrakcyjnym miejscem lokalizacji biznesu. DOKI Office będą w najbliższych latach naszą flagową inwestycją, podchodzimy więc do niej z ogromną starannością – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

W ramach DOKI Office powstaną dwa budynki o łącznej powierzchni najmu blisko 38 tys. mkw. W ich otoczeniu zaprojektowano przyjazną przestrzeń skupiającą miejskie życie, sprzyjającą wypoczynkowi i integracji pracowników. Partery budynków będą przeznaczone na różnego rodzaju usługi. Przykładem jest kawiarnia artystyczna z ogródkiem, która powstanie przy współpracy z lokalnymi artystami. Będzie to wyjątkowe miejsce mające charakter małej galerii sztuki z kameralną sceną teatralno-koncertową. Budynki biurowe certyfikowane będą w systemie LEED v4, co jest gwarancją ich najwyższej jakości, spełniania wyśrubowanych norm środowiskowych, czy energooszczędności. Na dachach zaprojektowano zielone tarasy, gdzie będzie można popracować, zjeść lunch czy odpocząć podziwiając stoczniową panoramę. Budowa DOKI Office potrwa 2 lata.

Dzięki inwestycji DOKI duży obszar postoczniowych nieużywanych obecnie terenów, o dużej wartości historycznej, zacznie niebawem tętnić życiem. Miejsce to będzie przyciągać mieszkańców inwestycji i szerzej - Gdańska, osoby pracujące w pobliżu oraz turystów. Euro Styl i Torus kreują w ten sposób tkankę miejską, tworzą kawałek nowoczesnego, europejskiego miasta. Ważnym aspektem jest dbałość o zrównoważony rozwój miasta, co jest realizowane przede wszystkim poprzez wpisanie się koncepcji DOKÓW w ideę 15-minutowego miasta oraz ekologiczne rozwiązania np. zielone dachy, ogrody deszczowe, stosowanie roślinności pionowej oraz zagospodarowanie dachów parterów na porośnięte roślinnością patia sąsiedzkie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie