REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co dzieje się w polskiej architekturze?

  • Autor: propertydesign.pl
  • 28 mar 2014 12:46
Co dzieje się w polskiej architekturze?
Uczestnicy edycji 2013, fot. Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Co dzieje się w polskiej architekturze?
Co dzieje się w polskiej architekturze?

Jaka jest polska architektura? Co ją charakteryzuje? Co lubią Polacy? Czym sugerują się wydający pozwolenia na budowę? Odpowiedź na te pytania dadzą warsztaty z cyklu Architektour - wydarzenie poświęcone sztukom projektowym, skupiające uwagę na architekturze i urbanistyce narodowej. Każda edycja odbywa się w nowej przestrzeni miejskiej. W tym roku studenci z całej Polski oraz zawodowi architekci spotkają się w Elblągu.

REKLAMA

Wydarzenie, jakim są warsztaty Architektour ma na celu ożywiać miasta, inspirować, zachęcać do zmian i uczyć o dobrych wzorcach architektonicznych z Polski i zagranicy. Warsztaty aktywizują lokalne władze i mieszkańców poprzez wykłady, prelekcje, spotkania z zawodowymi twórcami architektury i krajobrazu. Wydarzenie zachęca do zerwania z architekturą katalogową, tworzenia przyjaznych i spójnych przestrzeni publicznych.

Głównym zadaniem warsztatów Architektour jest współpraca z mniejszymi miastami, które mają duży potencjał rozwoju, a często brak im pomysłu na spójne wizję zagospodarowania przestrzeni. Miejscowości współpracujące przy organizacji Architektour pokazują potencjalnym inwestorom, że są otwarte na innowacje oraz dobrą architekturę inspirowaną najlepszymi szkołami i projektantami. Celem organizatorów jest również propagowanie aktualnych trendów, proponowanie rozwiązań stworzonych przez studentów pod opieką profesjonalistów – cenionych architektów.

Warsztatowe prace prezentowane są w formie makiet, fotografii, schematów, plakatów, plansz czy filmów. Prace powstałe na warsztatach Architektour w pierwszej kolejności można oglądać podczas oficjalnej prezentacji w ostatnim dniu wydarzenia. Przybyli na nią przedstawiciele władz magistratu, mieszkańcy miasta oraz lokalne media i inwestorzy mogą zapoznać się z pomysłami.

Organizatorami warsztatów są m.in. Samorząd Studentów: Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Galeria Sztuki El w Elblągu, Departament Urbanistyki i Architektury Miasta Elbląg. Prelegenci zaproszeni do udziału w Architektour 2014: krytyk architektury Grzegorz Piątek (Fundacja Centrum Architektury), architekci HS99 i reżyser Jadwiga Kocur. Tutorzy, którzy wezmą udział w edycji 2014: architekt Francisco Pomares MVRDV z Rotterdamu, architekt Rani Rajji z Bejrutu, architekt Hugon Kowalski, UGO Architecture, Grupa +48, NArchitekTURA, architekt Bartłomiej Gowin, architekt Krzysztof Siuta, architekt Tomasz Głowacki, Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina (Snoby Architektury) i artysta i działacz społeczny Arkadiusz Pasożyt.

Hasłem piątej edycji warsztatów cyklu Architektour będzie: „przEstrzeń w formie/ forma przEstrzeni”. Wydarzenie podejmie próbę oceny kondycji polskiej architektury na przykładzie Elbląga. Będzie to możliwość do upowszechnienia współczesnych trendów w kształtowaniu naszego krajobrazu. Miasto Elbląg- prawie całkowicie zniszczone po wojnie po dziś dzień poszukuje własnej tożsamości, ciągle odbudowuje się, zmienia, rozrasta. Znajduje się tam największe polskie archeologiczne pole badań. Miasto przemysłowe z siedzibą zakładu Zamech. Tutaj w roku 1965 zostało zorganizowane I Biennale Form Przestrzennych, którego efekty pracy możemy oglądać po dziś dzień.

Tematy, które zostaną poruszone podczas warsztatów, organizatorzy opracowali razem z panią Katarzyną Wiśniewską, dyrektorem elbląskiego Departamentu Urbanistyki i Architektury m.in. to zapomniany plac Grunwaldzki, pawilony przy ulicy Nowowiejskiej, zapomniane tereny w parku Traugutta.

Szczegółowe informacje udzielają organizatorzy z ramienia Samorządów Studentów Wydziałów Architektury i oficjalna strona www.architektour.pl. Warsztaty odbędą się w dniach 23-28 kwietnia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie