×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co powstanie na terenie o powierzchni 1 ha w centrum Warszawy?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 18 wrz 2023 12:05
Co powstanie na terenie o powierzchni 1 ha w centrum Warszawy?
Na dziedzińcu budynku przy ul. Nowogrodzkiej 45 zagościły Gry Podwórkowe, fot. mat. pras.

17 września kwartał w ścisłym centrum Warszawy otworzył swoje bramy dla mieszkańców stolicy, sąsiadów i przyjaciół. Tego dnia na dziedzińcu budynku przy ul. Nowogrodzkiej 45 zagościły Gry Podwórkowe. Ideą spotkania było rozpoczęcie - w duchu zabawy i relaksu - szerokich konsultacji, jaki charakter powinna przybrać w przyszłości ta przestrzeń.

REKLAMA

  • Działkę o powierzchni 1ha zakupił w 2019 roku od Orange Zeitgeist Asset Management, firma zarządzająca aktywami dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych z siedzibą z Pradze.
  • Składają się na nią budynki zlokalizowane pomiędzy Nowogrodzką, Poznańską i Św. Barbary oraz łączący je okazały dziedziniec.
  • W perspektywie długoterminowej planowany jest remont całego kompleksu, który ma sprawić, że serce tej części Śródmieścia zacznie bić w nowym rytmie.

- Nowogrodzka to miejsce styku kultur i czasów, centralny punkt stolicy, który był świadkiem burzliwej historii Polski. Zależy nam na tym, aby charakter tej przestrzeni spajał ją z krwiobiegiem miasta. Chcemy wsłuchać się w głosy mieszkających tu osób i lokalnych organizacji, zasięgnąć opinii urzędników i planistów, nawiązać kontakt z ekspertami, by pomysł na ten kompleks współgrał z wizją Warszawy jako przyjaznego miasta przyszłości – mówi Peter Noack, współzałożyciel i partner zarządzający Zeitgeist Asset Management. 

Właśnie w tym celu – stworzenia forum dla konsultacji dalszych i bliższych na temat przyszłości całego kwartału - ruszyła inicjatywa pod hasłem Projekt Podwórko. Projekt – by podkreślić otwarty i ewoluujący charakter tego miejsca oraz Podwórko - jako odniesienie do spontanicznych, naturalnych, sąsiedzkich relacji między ludźmi, którzy po metamorfozie nieruchomości zagoszczą w jej progach. 

Konsultacje: czas start

Punktem wyjścia dla publicznych konsultacji było uroczyste otwarcie inicjatywy Projekt Podwórko, które przybrało formę sąsiedzkiego wydarzenia na dziedzińcu, organizowanego we współpracy z Urzędem Dzielnicy Śródmieście. Temat przewodni stanowiły tradycyjne zabawy, jak zośka, kapsle, bule, gra w gumę czy klasy, które przed laty wiązały młodzież, budowały przyjaźnie i tworzyły tożsamość miejsc opartą na sile dobrych relacji. 

- Gry Podwórkowe zgromadziły ponad 400 osób, których pomysły i uwagi pomogły nam poczuć ducha tej dzielnicy. To dla nas sygnał, że warto rozmawiać o szerokim otwarciu przestrzeni, stworzeniu nowego konceptu podwórka w centrum miasta, które będzie oferować zarówno strefę do wypoczynku i spotkań, jak i nowy adres dla animatorów kultury – mówi Maximilian Mendel, dyrektor zarządzający ZEITGEIST Asset Management Polska. 

- W przyszłości chcielibyśmy stworzyć obiekt, który dzięki wielu funkcjom, od mieszkaniowej, przez hotelową, biurową, usługową i gastronomiczną, będzie tętnił życiem o różnych porach dnia – dodaje Sebastian Junghänel, współzałożyciel i partner zarządzający Zeitgeist Asset Management. - W centralnym punkcie między zabudowaniami chcemy zaprojektować zielony skwer, otwarty z wielu stron, który stanowić będzie społeczny magnes całego projektu - dodaje.

Nowo zaaranżowany kwartał ma podkreślić lokalność tej przestrzeni, która zapraszać będzie do siebie mieszkańców pobliskich budynków, spacerowiczów oraz gości okolicznych sklepów i lokali.

Istotną częścią wydarzenia 17 września było gromadzenie – w formie ankiet - opinii i pomysłów na temat pożądanego kierunku metamorfozy dziedzińca. Jednocześnie, właściciel nieruchomości uruchomił pod adresem info@projektpodworko.pl skrzynkę, która ma zachęcać Warszawiaków do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Wszelkie zaś informacje o biegu konsultacji i planach dotyczących nieruchomości będą odtąd publikowane na stronie projektpodworko.pl oraz na facebook.com/hejsasiedzi.

Na pierwszy plan zabytki

Kwartał pomiędzy ulicami Nowogrodzką, Św. Barbary a Poznańską tworzą dziś różnego charakteru zabudowania, powstałe od lat 30-tych do 90-tych. Od modernistycznego gmachu b. Urzędu Telekomunikacji i Telegrafu, przez wysoki budynek techniczny, po kamienice mieszkalne. Proces remontu planowany jest długofalowo. Obecnie udało się już rozpocząć prace z dwiema kamienicami. W budynku pod adresem Św. Barbary 6/8 przeprowadzana jest kompleksowa rewitalizacja, której zakończenie planowane jest na rok 2024. Natomiast dla stojącej nieopodal kamienicy Św. Barbary 2a inwestor uzyskał pozwolenie na budowę. W obu tych miejscach właściciel chce stworzyć mieszkania, które będą dostępne w najmie długoterminowym.

Podobnie jak przy rewitalizacji innych wiekowych budynków – Zeitgeist zrealizował w Czechach kilkanaście takich projektów – firma dołoży starań, aby remontowane części jak najlepiej oddawały ducha czasów, w których były stworzone.

- Jesteśmy dumni i podekscytowani faktem, że będziemy mieć wkład w ożywienie fragmentu starej, przedwojennej Warszawy, remontując zabudowania zaprojektowane blisko 100 lat temu, a także tworząc żywiołową i przyjazną przestrzeń wokół – podsumowuje Peter Noack. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie