Co słychać na budowie łódzkiego Orientarium?UM Łódź - 26-02-2020 11:11


Do otwarcia Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym został nieco ponad rok. Główne prace konstrukcyjne już się zakończyły.

Za niewiele ponad rok nastąpi otwarcie łódzkiego Orientarium. Ta ogromna inwestycja ma powierzchnię 10 boisk piłkarskich. W ukończonym Orientarium na odwiedzających będzie czekało mnóstwo atrakcji i możliwość obserwowania ze zwierzętami na niespotykanych dotychczas warunkach.

- Niewątpliwie jednym z najbardziej widowiskowych miejsc będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki. Wszystko to będzie możliwe dzięki akrylowemu tunelowi ze ścianą o grubości 12 centymetrów, który pozwoli nam wręcz zanurzyć się w wodzie - mówi  Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Tunel, którego elementy powstały w Australii, będzie miał ponad 25 metrów długości. Jego montaż to złożona i precyzyjna praca – tunel musi wytrzymać napór 2,5 miliona litrów wody.

- Chcemy i zwierzętom i zwiedzającym stworzyć możliwie najlepsze warunki. Dlatego w basenie budujemy m.in. rafę koralową, a przestronne wybiegi wyposażamy w fosy, skały, czy dodatkową roślinność. Takie obiekty jak Orientarium to wycinki ekosystemów, które dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje im swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze – dodaje Hanna Zdanowska.