×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co słychać na budowie stacji Olsztyn Główny?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 sie 2022 10:23
  • Aktualizacja: 16 sie 2022 10:28
Co słychać na budowie stacji Olsztyn Główny?
Budowa stacji Olsztyn Główny, fot. Andrzej Puzewicz, mat. PKP PLK

Trwają prace budowlane na stacji Olsztyn Główny. Sprawdzamy postępy!

REKLAMA

  • Na stacji Olsztyn Główny rośnie konstrukcja nowego peronu nr 4.
  • Powstają pierwsze wyjścia z nowobudowanego przejścia podziemnego, które zapewnią wygodny dostęp do pociągów.
  • Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp na perony. Ułatwieniem będą windy oraz schody ruchome.
  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję w Olsztynie wartą ok. 400 mln zł ze współudziałem środków unijnych z POPW.
  • Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku.

Tuż obok peronów na stacji Olsztyn Główny toczą się prace związane z przebudową torów i sieci trakcyjnej. Przy pomocy ciężkich maszyn układane są kolejne elementy, które zapewnią sprawny przejazd pociągów pasażerskich i towarowych. Łącznie na stacji Olsztyn Główny jest już ok. 4 km nowych torów i podkładów oraz 20 rozjazdów. Montowane są kolejne słupy i bramki na których rozwieszana jest sieć trakcyjna. Położono już półtora kilometra okablowania systemu sterowania ruchem kolejowym.

Budowa stacji Olsztyn Główny: słupy zabytkowej wiaty, fot. Andrzej Puzewicz, mat. PKP PLK
Budowa stacji Olsztyn Główny: słupy zabytkowej wiaty, fot. Andrzej Puzewicz, mat. PKP PLK

Są już trzy segmenty konstrukcji zupełnie nowego przejścia podziemnego, które połączy Zatorze z pl. Konstytucji 3 Maja i zapewni dostęp na wszystkie perony. Wykonawca rozpoczął budowę wyjść na peron czwarty. Stalowe zbrojenia wyznaczają linię ścian. Następnie zostaną wypełnione betonem. Obiekt wyposażony w windy i schody ruchome zapewni wygodny dostęp do pociągów także osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Prace na peronie trzecim rozpoczęły się od demontażu zabytkowej wiaty, która następnie zostanie zabezpieczona i poddana renowacji. W kolejnym etapie wykonawca przystąpi do rozbiórki połowy peronu. Z drugiej połowy peronu trzeciego podróżni cały czas mają zapewniony dostęp do pociągów.

Zaawansowane prace są na peronie czwartym. Domykana jest 300-metrowa konstrukcja, która ułatwi wsiadanie do pociągów. Układane są pierwsze płyty nawierzchni. Peron planowany jest do udostępnienia podróżnym jesienią.

Przy tak szerokim zakresie robót na stacji Olsztyn Główny utrzymany jest rozkładowy ruch pociągów. Dostęp na perony odbywa się od strony dworca tymczasowego przy ul. Partyzantów oraz dotychczasowym przejściem podziemnym.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za ok. 400 mln zł ze współudziałem środków unijnych z POPW, zapewni podróżnym oczekiwany komfort obsługi. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp na perony. Ułatwieniem będą windy oraz schody ruchome. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie