REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Co wspólnego ma 4. edycja Kinomuralu i Nick Cave? Już jutro we Wrocławiu startuje niezwykły event

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 23 wrz 2022 10:30
Co wspólnego ma 4. edycja Kinomuralu i Nick Cave? Już jutro we Wrocławiu startuje niezwykły event
Kinomural podczas edycji w 2020 roku, Jerzy Wypych

Już w sobotę, 24 września, Wrocław ponownie zamieni się w miasto ruchomych murali. Podczas 4. edycji Kinomuralu, wydarzenia łączącego kino i sztukę z tkanką miejską, ponad 70 artystów i artystek z całego świata zaprezentuje swoje prace w 6 lokalizacjach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Kinomural poprzedzi spotkanie wokół sztuki w przestrzeni publicznej.

REKLAMA

Od czterech lat podczas jednego wieczoru kilkanaście tysięcy widzów podziwia gigantyczną galerię pod gołym niebem. Boczne ściany kamienic stają się olbrzymimi płótnami, na których powstają efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i różnego rodzaju animacje, po instalacje audiowizualne.

Informacje praktyczne – mapki, ograniczenia w ruchu samochodów, dojazd

Ruchome murale będą wyświetlane 24 września od 19:30 do 22:00 w następujących lokalizacjach: Trzebnicka 19-21, Jagiellończyka 40, św. Wincentego 39a-41a, Niemcewicza 27, Niemcewicza 30b, Ołbińska 16. Program i harmonogram projekcji z podziałem na sety znajduje się na stronie www.kinomural.com oraz w drukowanych ulotko-mapkach, które dostępne są w Cafe Bistro Food Think Tank, Pod Ciśnieniem, w Pawilonie Czterech Kopuł, w budynku ASP Wrocław przy placu Polskim oraz w Punkcie Informacji Turystycznej na Rynku, a  także w Kinie Nowe Horyzonty, Barbarze i Teatrze Muzycznym Capitol.

W dniu wydarzenia mapki najlepiej pobrać w Cafe Bistro Food Think Tank lub Pijalnych znajdujących się w pobliżu tegorocznych lokalizacji. Dodatkowo w Cafe Bistro FTT (otwartym w sobotę aż do 23:00) przy okazaniu mapki Kinomuralu, będzie można otrzymać 10% zniżki na kinomuralowe specjały – dostępne na miejscu lub na wynos. Aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo i komfort doświadczania Kinomuralu 24 września w godz. 19:00-22:15 częściowo zamknięte będą ulice Jagiellończyka (odcinek między Trzebnicką i Niemcewicza) oraz ul. Niemcewicza (odcinek między Jagiellonczyka i Ołbińską). Organizatorzy rekomendują, aby dojeżdżać na Kinomural, korzystając z MPK Wrocław i roweru lub docierać pieszo. Parkowanie aut w pobliżu ścian projekcyjnych i szlaku zwiedzania może być utrudnione. Udział w Kinomuralu jest bezpłatny.

Kinomural 2022 poprzedzi panel dyskusyjny wokół sztuki w przestrzeni publicznej organizowany przez Kinomural i OKRE Development zaplanowany na 23 września na godz. 18:00 w Pod Ciśnieniem (Sudecka 96). W spotkaniu artysty, projektanta i architekta wezmą udział Peter Burr, Paweł Grobelny i Zbigniew Maćków. Rozmowę poprowadzi krytyczka sztuki i kuratorka Kinomuralu, Adriana Prodeus. Wstęp wolny.

Tematyczne ściany, Nick Cave i wydarzenia specjalne

W programie tegorocznego Kinomuralu znalazły się m.in. dzieła artystów z całego świata wybrane przez grono kuratorskie do sekcji głównej, prace wyłonione w otwartym konkursie na audiowizualną interpretację cytatu z utworu Nicka Cave’a pt. „Fireflies” oraz animacje studentów Katedry Sztuki Mediów ASP Wrocław.

Czwarta edycja wydarzenia przynosi nowości w formule programowej. – Po raz pierwszy każda z sześciu ścian projekcyjnych ma swój temat przewodni – mówi Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. – Ściana na Jagiellończyka to pulsujące fantazje o ciele i umyśle, fascynujące i niepokojące zarazem. Ołbińska to kosmiczne układanki, które tworzą niesamowite struktury. Z kolei ściana na Wincentego udowodni, że to, co różnorodne może stać się harmonijne – dodaje. Ściana przy Niemcewicza 27 to zarówno coroczna audiowizualna Dobranocka na największym ekranie świata, jak i kuratorowana przez Adrianę Prodeus Ściana poetycka, która spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest ruchoma wizualna poezja. Ściana przy Niemcewicza 30b należeć będzie w całości do Petera Burra, nowojorskiego mistrza animacji komputerowej. Wraz z cyfrowymi pracami artysty zanurzymy się w świat gier wideo, poszukamy wyjścia z labiryntu bezkresnych pejzaży, dystopii i migoczących pikseli. Mieszkający na co dzień na Brooklynie Burr pojawi się we Wrocławiu osobiście. Na Trzebnickiej natomiast zobaczymy efekty warsztatów w ramach projektu LAACT (Light as a Creative Tool) Roberta Sochackiego z kolektywu NOKS. Artyści wizualni i dźwiękowi stworzą animację, dla której punktem wyjścia będzie światło – jego obecność w życiu codziennym i znaczenia w sztuce współczesnej.

Organizatorzy szykują dwa pokazy specjalne – kolejną odsłonę „Threshold” Tomka Tryzny i Agaty Bartos, czyli przygód na pograniczu dziejących się w świecie, z którego nagle i dramatycznie zniknął kolor oraz projekt specjalny autorstwa Piotra Bartosa, Filipa Zawady i Konrada Imieli z muzyką Toma Waitsa.

Po raz pierwszy wśród artystów Kinomuralu jury przyzna wyróżnienia finansowe. Dzięki mecenasowi sztuki OKRE Development trzy równorzędne nagrody w wysokości 2000 zł każda trafią do artystów wyłonionych w open callu. Trzy kolejne wyróżnienia w tej samej kwocie – jako Nagroda Prezydenta Wrocławia – powędrują do twórców sekcji głównej. Wyniki obrad jury poznamy 25 września.

Najwyższą jakość projekcji na ścianach kamienic zapewnia m.in. EPSON – partner technologiczny wydarzenia. Kinomural odbywa się dzięki wsparciu Gminy Wrocław.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie