×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co z rewitalizacją zabytkowej leśniczówki w Bielsku-Białej? Nadal nie ogłoszono przetargu

  • Autor: PAP
  • 20 lut 2023 10:41
Co z rewitalizacją zabytkowej leśniczówki w Bielsku-Białej? Nadal nie ogłoszono przetargu
Leśniczówka została wzniesiona w 1884 r. Jest dziełem urodzonego w pobliskich Łodygowicach architekta Emanuela Rosta, fot. Unsplash

Dopiero po zapewnieniu finansowania z programu Intereg Nadleśnictwo Bielsko ogłosi przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca rewitalizacji zabytkowej, XIX-w. leśniczówki w Lipniku, dzielnicy Bielska-Białej.

REKLAMA

  • Leśniczówka została wzniesiona w 1884 r. i jest dziełem architekta Emanuela Rosta.
  • Zabytek jest w złym stanie technicznym i czeka od dłuższego czasu na remont.

"Konkretnych terminów w tej chwili nie ma. Przygotowujemy się, by wystąpić o fundusze do programu Interreg Polska-Słowacja. Gdy tylko zostanie konkurs ogłoszony, złożymy dokumentację. Dopiero, gdy będziemy mieli zapewnione finansowanie, możemy ogłosić przetarg na wykonanie" - powiedział PAP rzecznik nadleśnictwa Tomasz Gawęda.

Zabytek jest w złym stanie technicznym. W listopadzie 2022 r. nadleśnictwo wyłoniło wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej renowacji, a także późniejszego nadzoru nad pracami.

W lipcu ubiegłego roku Lasy Państwowe z Polski i Słowacji zawarły porozumienie, że wspólnie ubiegały się będą o fundusze UE na projekt, który po naszej stronie obejmować na m.in. rewitalizację zabytkowej leśniczówki. Dyrektor Lasów Państwowych Józef Kubica wyraził wówczas nadzieję, że prace mogłyby się rozpocząć jeszcze w 2023 r.

Docelowo w odnowionej leśniczówce mieścić się ma filia należącego do Lasów Państwowych ośrodka kultury leśnej w Gołuchowie.

Polskie Lasy Państwowe na renowację leśniczówki mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów. Na tyle samo liczą Słowacy, którzy także chcą wyremontować drewniany budynek. Między zabytkami zostanie wyznaczony szlak turystyczny. Na jego trasie znajdą się inne obiekty drewniane.

Leśniczówka została wzniesiona w 1884 r. Jest dziełem urodzonego w pobliskich Łodygowicach architekta Emanuela Rosta. Drewniany budynek pełnił funkcję siedziby zarządu lasów oraz punktu gastronomiczno-usługowego dla turystów. Od lat 50. XX w. znajdowały się w nim kwatery robotników leśnych. Użytkowany był też m.in. przez szkołę. Później obiekt stał pusty i niszczał. W 2018 r. leśniczówka została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie