×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co z rozbudową Muzeum Bitwy pod Grunwaldem?

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 11 wrz 2018 11:24
fot. shutterstock

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem odstąpiło od realizacji umowy na rozbudowę swojej siedziby za 19,4 mln zł. Według dyrekcji placówki konieczny jest nowy przetarg, bo dotychczasowy wykonawca nie dotrzymywał harmonogramu prac.

REKLAMA

Muzeum poinformowało, że na podstawie jednego z punktów umowy odstąpiło od realizacji tej inwestycji z dotychczasowym wykonawcą. "Zgodnie z ustaleniami inspektora nadzoru wykonawca do końca sierpnia nie realizował prac zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym" - podano w komunikacie na stronie placówki.

Podpisana 1 sierpnia umowa zakładała, że wybrana w przetargu firma do lipca 2020 r. zrealizuje rozbudowę siedziby muzeum, która ma kosztować 19,4 mln zł i zostanie dofinansowana ze środków UE.

Dyrekcja placówki - po konsultacji z inspektorem nadzoru i działem prawnym - zdecydowała o odstąpieniu od tej umowy i rozpisaniu nowego postępowania, które ma na celu wyłonienie wykonawcy.

Dyrektor grunwaldzkiego muzeum Szymon Drej powiedział PAP, że o sprawie zostało już powiadomione Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak zapewnił, na chwilę obecną realizacja inwestycji nie jest zagrożona. "Liczymy, że w przeciągu kilkunastu dni będzie ogłoszony nowy przetarg" - dodał.

Muzeum chce przed 610 rocznicą bitwy zyskać nowy budynek z ponad 1,7 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Obiekt o pow. ok. 3,5 tys. m kw. ma pomieścić też administrację, pracownie naukowe, bibliotekę, salę konferencyjną i magazyn muzealiów. W projekcie przewidziano tam również salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki.

Dotychczas muzeum mieściło się w budynku pod Wzgórzem Pomnikowym, w którym było niewiele miejsca na czynne sezonowo wystawy. Nowa siedziba umożliwi całoroczną działalność wystawienniczą.

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego przedsięwzięcie uzyskało 15 mln zł dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20. Pozostałe środki - jak zadeklarował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin - dołoży regionalny samorząd.

Według autora projektu architekta Krzysztofa Kozłowskiego nowy budynek muzealny wpisany będzie w krajobraz Pól Grunwaldzkich. Od strony Wzgórza Pomnikowego będzie ukryty w ziemi, widoczna będzie jedynie przeszklona bryła nad powierzchnią ziemi.

Pierwsza siedziba muzeum - z ok. 44 m kw. powierzchni wystawowej - powstała w 1960 r. Biura administracji mieszczą się natomiast w przedwojennym mazurskim domku we wsi Stębark.

Pola Grunwaldzkie zagospodarowano przed jubileuszem 600-lecia bitwy - za 25 mln zł zmodernizowano wówczas przede wszystkim tzw. infrastrukturę turystyczną; odrestaurowano Wzgórze Pomnikowe i ruiny kaplicy pobitewnej, wybudowano pola namiotowe z pawilonem socjalnym, amfiteatr, ścieżki dydaktyczne i parkingi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie