×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co zyskało miasto na inwestycji Forum Gdańsk?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 kwi 2018 13:47
  • Aktualizacja: 05 kwi 2018 13:51
Co zyskało miasto na inwestycji Forum Gdańsk?
fot. mat. prasowe Forum Gdańsk

Budowa Forum Gdańsk to między innymi nowe rozwiązania komunikacyjne, budowa nowych dróg rowerowych, pozyskanie przestrzeni nad torami kolejowymi, budowa centrum kulturalnego w miejscu dawnej pętli autobusowej, rewitalizacja placów miejskich i parku, nowa stacja zasilająca tramwaje, a także nowa stacja energetyczna wspierająca zasilanie szpitali, budynków mieszkalnych w Śródmieściu jak i urzędów.

REKLAMA

Nakład finansowy związany z budową kompleksu Forum wynosi około 900 milionów złotych. Udział Miasta w tej inwestycji to wniesienie aportem gruntów pod zabudowę o wartości 114 milionów złotych. Wartość inwestycji zrealizowanych jako cele publiczne na rzecz Miasta i jego mieszkańców przez Forum wynosi zaś ok. 140 mln zł.

Jedną z największych korzyści jest kompleksowa zabudowa Targu Siennego i Targu Rakowego, położonego w kwartale ulic 3-Maja, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Armii Krajowej z zachowaniem istniejących obiektów takich jak zabytkowy budynek klasztorny, budynek należący do Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji oraz Wojewódzkiej Biblioteki i Park im. Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku.

- Wielką korzyścią dla Gdańska jest zagospodarowanie obszaru niezwykle zaniedbanego
i trudnego do zainwestowania z uwagi na zróżnicowaną konfigurację terenu zawierającego liczne uzbrojenie podziemne, wymagające usunięcia lub przebudowy oraz widoczne uzbrojenie napowietrzne z widocznymi rurami ciepłowniczymi, gazowymi i wodociągowymi szpecącymi okolicę – mówi Romuald Nietupski z zarządu Forum Gdańsk.

Inwestycja niesie ze sobą także rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej i rowerowej w centrum miasta.

Przykrycie płytą nośną torowiska kolejowego 

Inwestor przykrył płytą przestrzeń nad torami kolejowymi, zyskując nowy fragment miasta do zagospodarowania. W sumie to ponad 1,5 ha powierzchni. Pod płytą została wybudowana nowa droga, która odciąży Śródmieście. Powstała też rezerwa terenu pod przyszłą rozbudowę infrastruktury kolejowej. 

- O przykryciu terenu kolejowego płytą mówiono od kilkudziesięciu lat, ale z uwagi na bardzo wysoki koszt wykonania takiej budowli oraz uwarunkowania techniczne związane z ruchem pociągów (dalekobieżnych i SKM) i formalne, zamierzenie to przekraczało zdecydowanie możliwości Miasta – informuje Romuald Nietupski. - Negocjacje ze spółkami grupy PKP były czasochłonne, ale owocne. Doprowadziły do ustalenia warunków technicznych i finansowych współpracy.

Rozbudowa węzła integracyjnego Śródmieście

Potrzeba przebudowy węzła Śródmieście istniała od dawna. Prace nad opracowaniem koncepcji przebudowy i opracowanie dokumentacji projektowej trwały od 2008 roku. Był to złożony proces obejmujący wiele kryteriów. Ostatecznie Miasto Gdańsk doprowadziło do zawarcia umowy na zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego w partnerstwie publiczno-prywatnym z Multi Development BV, inwestorem wybranym w drodze międzynarodowego, otwartego postępowania konkursowego. 

Węzeł integracyjny jest węzłem w centrum Gdańska łączącym komunikację zbiorową. Umożliwia przesiadkę "drzwi w drzwi" pomiędzy autobusami, tramwajami i SKM-ką. Rozbudowa węzła Śródmieście ułatwi przesiadki i skróci czas potrzebny pasażerom podróżującym środkami komunikacji miejskiej. W ramach rozbudowy węzła Śródmieście powstało także przejście podziemne dla pieszych pod ulicą Okopową, który umożliwi bezpieczne przemieszczanie się zarówno mieszkańcom z rejonu ulic: Toruńska, Okopowa czy Podwale Przedmiejskie, jak i osobom pracującym między innymi w Urzędzie Marszałkowskim czy Urzędzie Wojewódzkim. Szacuje się, że w ciągu doby z węzła będzie korzystało ok. 28 tysięcy osób.

Ponad kilometr nowych dróg dla rowerów

Miasto zyska ponad 1000 metrów nowych tras dla rowerzystów oraz 400 metrów ciągu pieszo-rowerowego. Pojawią się „rowerowe” udogodnienia w rejonie przejścia podziemnego pod ulicą Okopową. Z obu stron ulicy powstały specjalne bezstopniowe rampy, umożliwiające przejazd w zasadzie bez zsiadania z roweru. Łatwiejszy będzie też dostęp do peronu SKM i węzła Śródmieście. Z każdego kierunku dostępna będzie winda. Przybędzie też miejsc do parkowania rowerów - ponad 50  stojaków oraz 2 stacje naprawcze. Kolejnym udogodnieniem dla rowerzystów oczekujących na zmianę świateł będzie 19 podpórek umiejscowionych przy przejazdach w okolicy Forum.

Kunszt Wodny w miejscu dawnej pętli autobusowej

Na terenie dawnej pętli autobusowej przy Targu Rakowym powstaje centrum turystyczno-kulturalne „Kunszt Wodny”. Miasto pozyska nową siedzibę dla Instytutu Kultury Miejskiej. Będzie to nowa przestrzeń dla rozwoju inicjatyw kulturalnych. Do dyspozycji gdańszczan będzie sala audytoryjna na 200 osób, strefa coworkingowa, księgarnia oraz sale szkoleniowo-konferencyjne. W punkcie informacji turystycznej będzie można zapoznać się z ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska, a także obejrzeć makietę historycznego centrum miasta. Dzięki temu Forum Gdańsk stanie się dobrym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania zabytkowego Głównego Miasta. Zanim jednak ruszymy na zwiedzanie, warto wejść na ogólnodostępny taras widokowy. Z niego rozpościera się nowa, niedostępna wcześniej panorama miasta.

Po zakończeniu budowy do użytku mieszkańców zostanie oddana przestrzeń rekreacyjna składająca się z: Placu Południowego, Dziedzińca Parkowego, Bulwaru Kanału Raduni, Placu Ratuszowego oraz Placu Za Kunsztem Wodnym. Całość stanowi ciekawą kompozycję widokową. Będzie to miejsce, w którym można przysiąść i odpocząć.

Projekt przestrzeni placów na terenie Forum Gdańsk jest unikatowy. Z placu otwiera się zupełnie nowa panorama na Bramę Wyżynną, cenną dla mieszkańców i turystów. Plac będzie można obserwować m.in. z ogólnodostępnego tarasu widokowego, z niepowtarzalną panoramą historycznego Gdańska.

Forum Gdańsk staje się istotnym elementem miasta. Nie tylko poprzez zastosowanie wyjątkowego projektu architektonicznego, w którym przenikają się tradycja z nowoczesnością. Przestrzeń publiczna ukształtowała tu przestrzeń handlową, a nie odwrotnie. Przestrzeń publiczna to ponad 40 proc. powierzchni działki – rozłożona na różnych poziomach, w różnych konfiguracjach – pod gołym niebem, we wnętrzach, pod przeszkleniem.

Forum Gdańsk niesie mieszkańcom wiele nowych możliwości. Stanie się atrakcyjnym miejscem spotkań zarówno biznesowych, rodzinnych jak i towarzyskich. Nie zabraknie też imprez kulturalnych i artystycznych w centrum tętniącej życiem aglomeracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie