×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

COP24 z Zielonym Laboratorium Idei

  • Autor: PAP
  • 19 lis 2018 14:34
COP24 z Zielonym Laboratorium Idei
fot. shutterstock

Warsztaty klimatyczne pod nazwą Zielone Laboratorium Idei odbędą się 5 i 6 grudnia w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach. To wydarzenie towarzyszące szczytowi klimatycznemu COP24, który potrwa w stolicy woj. śląskiego od 3 do 14 grudnia.

REKLAMA

"Zielone Laboratorium Idei będzie uzupełnieniem Szczytu Klimatycznego, głosem mieszkańców, miejskich aktywistów" - zapowiedział w poniedziałek organizator warsztatów, dyrektor Parku Euro-Centrum Patryk Białas.

"Wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz biznesu, ekologami, ekonomistami i socjologami, będziemy wspólnie pracować nad czterema projektami manifestów w obszarach: Zielona wizja Śląska, Energia obywatelska na Śląsku, Śląskie efektywne energetycznie, Błękitne niebo nad Śląskiem. Chcemy, żeby głos mieszkańców regionu i Katowic wołających o ochronę klimatu został usłyszany" - dodał Białas.

Warsztaty będą miały formułę smart labu, co ma ułatwić budowę potencjalnych sieci współpracy na rzecz realizacji projektów. Celem każdego warsztatu smart lab będzie m.in. przygotowanie analizy SWOT wraz ze wskazaniem kluczowych czynników sukcesu dla czterech obszarów.

"Zadaniem Polski jako prezydencji szczytu COP24 będzie przede wszystkim moderowanie procesu negocjacyjnego i wspieranie jego postępu. Jest okazja do pokazania Polski, jako kraju nowoczesnego, skutecznie moderującego globalne negocjacje i dbającego o interesy globalnej społeczności" - wskazał prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

"Według najnowszego raportu CAN Europe pokazującego postępy krajów UE w walce ze zmianą klimatu, Polska zajęła ostatnie miejsce. Autorzy raportu wskazują na konieczność zwiększenia ambitnych działań proklimatycznych w całej Unii Europejskiej. Biorąc to pod uwagę i obawiając się dalszego promowania przez stronę polską węgla lub działań niekoniecznie sprzyjających szybkim redukcjom emisji gazów cieplarnianych, można się obawiać czy aby Polska nie poniesienie strat wizerunkowych w trakcie doniosłego spotkania w Katowicach" - dodał prof. Skubała.

Zielone Laboratorium Idei będzie realizowane w ramach projektu "Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania", finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Blisko dwutygodniowy szczyt COP24 odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia br. w kompleksie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i przylegającej hali widowiskowej Spodek, wraz z okolicznym terenem. Udział w wydarzeniu wezmą przedstawiciele blisko 200 krajów świata.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie