REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

CPK ogłasza przetarg na wykonawców robót przygotowawczych

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2022 13:42
CPK ogłasza przetarg na wykonawców robót przygotowawczych
Centralny Port Komunikacyjny: koncepcja Zaha Hadid Architects. fot. mat. prasowe CPK

Spółka CPK ogłosiła przetarg na wykonawców robót przygotowawczych. - Liczymy na zainteresowanie największych firm budowlanych z doświadczeniem przy znaczących projektach infrastrukturalnych - oświadczył, cytowany we wtorkowej informacji, prezes spółki CPK Mikołaj Wild.

REKLAMA

  • Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na wykonawców robót przygotowawczych na terenie planowanego Portu Solidarność.
  • W zakres zadań wykonawców wejdzie m.in. dokonywanie zgłoszeń robót budowlanych i ich zakończenia, prace geodezyjne i opracowanie dokumentacji powykonawczej. 
  • Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego.
  • Według spółki szacowana wartość zamówienia to ponad 1,7 mld zł.

Celem przetargu jest wyłonienie maksymalnie ośmiu wykonawców, którym spółka CPK będzie zlecać poszczególne zadania w ramach uproszczonego trybu postępowań wykonawczych. Jak podała we wtorek spółka, w zakres zamówienia wchodzą prace przygotowawcze przy budowie Portu Solidarność, czyli m.in. niwelacja gruntu, zagospodarowanie terenu budowy, realizacja obiektów tymczasowych, rozbiórki, przyłącza do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby inwestycji i inne prace niewymagające sporządzenia projektu architektoniczno-budowlanego. Termin składania ofert to 24 stycznia tego roku.

Przeczytaj także >> W tym roku poznamy master architekta CPK

"Ten przetarg, a docelowo umowa ramowa na prace budowlane, to kolejny krok, który przybliża nas do wbicia pierwszej łopaty w 2023 r. Liczymy na zainteresowanie największych firm budowlanych z doświadczeniem przy znaczących projektach infrastrukturalnych" - oświadczył, cytowany we wtorkowej informacji, prezes spółki CPK Mikołaj Wild. "Działamy zgodnie z harmonogramem. W tym roku czekają nas kolejne przełomowe działania, w tym m.in. złożenie wniosku o decyzję środowiskową czy wybór projektanta generalnego" - dodał.

Jak zaznaczono, w zakres zadań wykonawców wejdzie dokonywanie zgłoszeń robót budowlanych i ich zakończenia, prace geodezyjne i opracowanie dokumentacji powykonawczej. Zamówienie obejmuje również prace i usługi towarzyszące, m.in. opracowywanie dokumentacji projektowej i specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, a także pozyskiwanie decyzji administracyjnych, uzgodnień i opinii niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji.

"Zakładamy, że prace przygotowawcze rozpoczniemy jak najszybciej. Zakresy i terminy kolejnych prac będą dostosowywane do procesów pozyskiwania decyzji administracyjnych i nabywania przez CPK kolejnych nieruchomości. Zakończenie prac przygotowawczych zbiegnie się z rozpoczęciem robót zasadniczych. Umożliwi to skrócenie czasu realizacji i utrzymanie odpowiedniego tempa procesu inwestycyjnego" - uważa, cytowany w informacji, dyrektor Biura Realizacji Programu Lotniskowego CPK Krzysztof Owczarczyk.

Spółka podała, że postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego. Na trwającym pierwszym etapie postępowania spółka bierze pod uwagę przede wszystkim warunki i kryteria jakościowe, np. doświadczenie oferentów oraz możliwości pozyskania maszyn budowlanych. W kolejnym kroku, przy procedowaniu zamówień wykonawczych, dużą rolę odegra proponowana cena i czas realizacji.

Jak przypomniano, ogłoszono już postępowanie na projektowanie inwestycji kolejowych o wartości ponad 7 mld zł. W planach są kolejne przetargi - m.in. na inżyniera kontraktu.

W grudniu 2021 r. spółka ogłosiła preferowaną lokalizację lotniska. Obejmuje ona ok. 41 km kw. na obszarze trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki. Obszar zajmuje północno-zachodnią część terenu o wielkości ok. 75 km kw. z tzw. rozporządzenia obszarowego.

Jak zaznaczono, Port Solidarność w ramach pierwszego etapu będzie miał dwie drogi startowe o długości 4000 m każda. W części lotniskowej inwestycja jest na etapie zaawansowanych badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu i wykupu nieruchomości, a w części kolejowej opracowywania studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych (STEŚ) dla ok. 1 000 km planowanych linii (np. Warszawa - CPK - Łódź -Wrocław - granica z Czechami) projektu budowlanego w przypadku tunelu dalekobieżnego w Łodzi.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.(PAP)

wkr/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie