REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Czas na zmiany na krakowskich podwórkach

  • Autor: UM Kraków
  • 06 lip 2018 16:22
fot. pixabay.com

Czy przyblokowe podwórka mają szansę stać się na nowo miejscami, gdzie mieszkańcy będą wspólnie spędzać czas wolny? Zdecydowanie tak! Dzięki unijnemu wsparciu, podwórka w Nowej Hucie i Podgórzu, znów zaczną tętnić życiem – powstaną tam m.in. nowe skwerki i place zabaw dla dzieci.

REKLAMA

Dzięki pierwszej z dofinansowanych inicjatyw, ogromne zmiany czekają aż osiem kwartałów podwórek w „starej” Nowej Hucie. Już w 2020 r. wszyscy – od małych do dużych nowohucian – jeszcze chętniej będą spędzać czas na świeżym powietrzu. Dzieci znajdą tam nowe miejsca do zabaw z dala od ulicznego zgiełku, a seniorzy – do wypoczynku wśród pięknej zieleni. Na pewno nie zabraknie tam wygodnych ławek i siedzisk, stojaków rowerowych, instalacji artystycznych, a nawet… nowoczesnych konstrukcji do suszenia prania (które na stałe wpisały się już w charakter nowohuckich podwórek) - podaje oficjlany portal miejski Krakowa.

Zmiany nie będą jednak podejmowane „zza urzędniczego biurka” – już w tym roku odbędą się warsztaty „w terenie” z udziałem mieszkańców i architektów krajobrazu. Wspólnie zdecydują oni, jakie rozwiązania są najlepsze nie tylko dla tego, aby przyjemnie spędzać czas na podwórkach, ale też zachować wyjątkowy charakter nowohuckiej architektury.

Na projekt „Spotkajmy się na podwórku” realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przeznaczono aż 9,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Całkowita jego wartość to ponad 12,3 mln zł. W pierwszej kolejności zmiany zajdą w ośmiu kwartałach, na osiedlach: Centrum A (3, 6 i 5), Centrum B (2, 4 i 11), Centrum D (1 i 9), Górali (3, 4 i 6), Na Skarpie (21, 22, 23, 24, 25 i 26), Ogrodowym (5, 6, 7, 9, 10, 15 i 18), Zgody (1, 2, 3 i 14) i Zielonym (pomiędzy budynkami nr 1 i 2).

Ogromne zmiany czekają jednak nie tylko nowohuckie podwórka – zrewitalizowana zostanie także przestrzeń na Podgórzu. Chodzi konkretnie o zaniedbane podwórze między budynkami przy ul. Józefińskiej 24, 24a i 30 oraz ul. Limanowskiego 13 i 15.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie