×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czas na zmiany w Krakowie. Aleja Róż na nowo, ruszają prace

  • Autor: www.krakow.pl
  • 09 wrz 2022 11:01
Czas na zmiany w Krakowie. Aleja Róż na nowo, ruszają prace
Obszar o powierzchni blisko 1 hektara na odcinku między placem Centralnym a aleją Przyjaźni zamieni się w duży zieleniec, w którym będzie można wypocząć wśród drzew i zapachu róż, fot. Unsplash

W Krakowie 12 września, rozpocznie się przebudowa alei Róż. Dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego „Aleja Róż na nowo” w to miejsce powróci zieleń.

REKLAMA

  • „Aleja Róż na nowo” to projekt budżetu obywatelskiego z 2019 r.
  • W ramach projektu przewidziano powrót do czasów sprzed przebudowy w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to na alei postawiono pomnik Włodzimierza Lenina.
  • Od rozpoczęcia prac wykonawca będzie miał dziesięć miesięcy na realizację prac.

Projekt zakłada przywrócenie historycznego układu zieleni w tej części alei Róż, z układem parterów, małą architekturą, trawnikami i różami w centralnej części. Planuje się również posadzenie, z każdej strony parteru, szpaleru lip, równoległego do istniejących obecnie szpalerów drzew. Poprawione zostaną również warunki siedliskowe obecnie rosnących drzew, tak aby całość realizacji była krokiem w kierunku przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatycznych - podaje oficjalny portal miejski Krakowa.

Nie tylko róże

Pojawi się mnóstwo zieleni – 1260 krzewów róż prawie 3,5 tysiąca innych krzewów, 24 drzewa, blisko 500 bylin oraz roślin cebulowych. Na placu zakwitną m.in. tulipany. Obszar o powierzchni blisko 1 hektara na odcinku między placem Centralnym a aleją Przyjaźni zamieni się w duży zieleniec, w którym będzie można wypocząć wśród drzew i zapachu róż.

Na terenie placu zlokalizowane zostaną ławki i kosze na śmieci nawiązujące do historycznych form znanych z fotografii. Pojawią się również stojaki rowerowe. Dodatkowo na teren objętym projektem wprowadzony został zdrój uliczny z wodą pitną dla ludzi i zwierząt – dwupoziomowy zdrój wody pitnej składający się z trzech mis – poideł dla zwierząt i ludzi z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych - podaje oficjalny portal miejski Krakowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie