×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czerwone gwiazdy z sierpem i młotem znikną z cmentarza w Kaliszu?

  • Autor: PAP
  • 28 kwi 2022 11:41
Czerwone gwiazdy z sierpem i młotem znikną z cmentarza w Kaliszu?
Prezydent Kalisza za dekomunizacją cmentarza żołnierzy radzieckich. fot. Shutterstock

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski jest za dekomunizacją cmentarza żołnierzy radzieckich. - Dzisiaj zwróciłem się do IPN-u o opinię na temat możliwości usunięcia z cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Częstochowskiej czerwonych gwiazd z sierpem i młotem - mówi prezydent.

REKLAMA

  • Agresja Rosji na Ukrainę pobudziła dyskusję na temat cmentarza żołnierzy radzieckich w Kaliszu.
  • Dzisiaj zwróciłem się do IPN-u o opinię na temat możliwości usunięcia z cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Częstochowskiej czerwonych gwiazd z sierpem i młotem – poinformował w czwartek na swojej stronie społecznościowej prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Jak dodał, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych opinii - "z poszanowaniem dla znajdujących się tam grobów przystąpimy do dekomunizacji tego miejsca" - zapowiedział.

Zdaniem włodarza trzeba też usunąć stojące na cmentarzu przy ul. Częstochowskiej armaty, obeliski i tzw. Bramę Wyzwolenia, stanowiącą wejście na cmentarz od strony Kanału Rypinkowskiego.

Kinastwoski poinformował, że agresja Rosji na Ukrainę pobudziła dyskusję na temat cmentarza żołnierzy radzieckich w Kaliszu.

"Wpływają do mnie petycje, listy i sugestie dotyczące usunięcia stamtąd symboli komunistycznych i radzieckich" - powiedział. Dodał, że ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego stworzyła takie możliwości.

Na cmentarzu żołnierzy radzieckich, z tyłu teatru w parku nad rzeką Prosną, spoczęli głównie żołnierze I Frontu Białoruskiego, którzy brali udział w walkach o Kalisz w styczniu 1945 roku. Spośród ponad 300 żołnierzy, zidentyfikowano 179.

Cmentarz jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków i jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Wszelkie działania na terenie nekropolii muszą być uzgodnione ze służbami konserwatorskimi.

W oświadczeniu z 4 marca 2022 r. prezes IPN dr Karol Nawrocki zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. "Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie (...) Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi" - podkreślił. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie