×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Częstochowa utworzy Promenadę Śródmiejską

  • Autor: PAP
  • 09 paź 2018 10:46
fot. Fotolia

Umowę na pierwszą część prac zmierzających do utworzenia tzw. Promenady Śródmiejskiej podpisał w poniedziałek samorząd Częstochowy. Chodzi o uprzątnięcie i nadanie nowych rekreacyjnych funkcji zaniedbanemu dziś terenowi w pobliżu centrum miasta.

REKLAMA

Postulowana od kilku lat przez część miejskich środowisk Promenada Śródmiejska ma powstać w tzw. dzielnicy Trzech Wieszczów (nazwa wywodzi się znajdujących się w tam ulic: Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego). Koncepcja obejmuje teren między ul. Bohaterów Monte Cassino i aleją Wolności; przed wojną przebiegała tamtędy kolejowa łącznica.

Nowa promenada znajdzie się na dawnych terenach składowych, dziś nieużytkowanych. Część obszaru funkcjonuje jako dziki parking; inna służy jako zwałowisko gruzu i odpadów budowlanych. Problemem jest wysoki poziom wód gruntowych. Przetarg na uporządkowanie tego terenu i jego zagospodarowanie - pod kątem nowych funkcji - miasto prowadziło od połowy lipca br.

W poniedziałek biuro prasowe częstochowskiego magistratu poinformowało o zawarciu tego dnia wartej blisko 6 mln zł umowy na niezbędne prace rozbiórkowe, wykonanie nowego ukształtowania terenu, a także budowę nowych elementów jego zagospodarowania. Prace te mają zostać przeprowadzone do sierpnia 2020 r.

"Zgodnie z założeniami programu +Kierunek Przyjazna Częstochowa+ chcemy zwiększać możliwości rekreacji i wypoczynku w mieście, nie tylko poprzez budowę boisk, placów rekreacji czy dróg rowerowych, ale także poszerzając tereny zielone w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych - powiedział cytowany prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak uściślają tamtejsi samorządowcy, przed rozpoczęciem właściwych prac konieczna jest rozbiórka dwóch budynków gospodarczych, ogrodzeń oraz pozostałości zabudowy. Zdemontowane zostaną schody terenowe, nieczynny maszt oświetleniowy i odcinek nieczynnego kanału sanitarnego. Trzeba usunąć istniejące nawierzchnie z umieszczonymi w nich elementami różnej infrastruktury.

Głównym elementem pierwszego etapu inwestycji będzie aleja dla pieszych, biegnąca w osi wschód-zachód przez cały objęty zagospodarowaniem teren. Aleja połączy plac wejściowy z placem centralnym - wielofunkcyjnym placem sportowym z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych typu street workout.

Plac wejściowy i centralny okolą murki oporowe; powstanie też brama wejściowa w formie pergoli. W południowej części centralnego placu znajdzie się przestrzeń z miejscami do siedzenia w formie amfiteatru. Cały plac ma otoczyć rodzaj "zielonego pierścienia" - skarpa, która ograniczy hałas z pobliskich ulic.

Plac wejściowy pokryją betonowe płyty, a aleję spacerową - płyty uzupełnione kostką kamienną. Na placu centralnym z bezpieczną nawierzchnią żwirową znajdą się urządzenia do ćwiczeń, elementy małej architektury oraz monitoring. Od strony północno-zachodniej i południowo-wschodniej przewidziano ogrodzenia gabionowe (kosze wypełnione kamieniem) wzdłuż sąsiednich działek.

Obecne ukształtowanie terenu zmieni się, nawiązując do poziomów otoczenia i rozwiązań alei Bohaterów Monte Cassino. Powstaną instalacje elektryczna i teletechniczna (monitoring) oraz oświetlenie i odwodnienie. Wycięte mają zostać drzewa-samosiejki kolidujące z planowanym zagospodarowaniem. Projektowane są też nowe nasadzenia.

Wjazd pojazdów technicznych na Promenadę Śródmiejską przewidziano od strony alei Wolności. Projekt nie zakłada miejsc parkingowych; będą za to miejsca postojowe dla rowerów.

W Częstochowie istnieje już promenada, nosząca nazwisko Czesława Niemena. To aleja spacerowa o długości ponad 1,5 km, mieszcząca się w dzielnicy Północ, częściowo przecinająca Park Tysiąclecia. Funkcjonują tam amfiteatr, gdzie organizowane są koncerty i inne wydarzenia, w ostatnich latach powstał niewielki skatepark, zaplanowano tam też wodny plac zabaw.

Budowa Promenady Śródmiejskiej to największa ostatnio inwestycja poszerzająca obszary zieleni w Częstochowie. Prócz niej m.in. w dzielnicy Raków powstał pierwszy w mieście "park kieszonkowy" (rodzaj zielonej enklawy), a na Placu Biegańskiego w ścisłym centrum powstał aneks, który ma zachować zielony charakter przez cały rok

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie