×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Częstochowa z niespodzianką dla rowerzystów

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2018 09:36
Częstochowa z niespodzianką dla rowerzystów
fot. pexels

Stronę bramajury.pl, będącą rodzajem rowerowego przewodnika po Częstochowie i okolicach, uruchomił samorząd tego miasta. Obecnie zawiera ona 30 tras z opisem, przekrojem i śladem GPS. Projekt ma być rozwojowy: można do niego zgłaszać kolejne, autorskie propozycje.

REKLAMA

Jak napisano we wprowadzeniu na nowej stronie, Częstochowa za sprawą jasnogórskiego obrazu Matki Bożej co roku przyciąga 4-5 mln pielgrzymów z 80 krajów świata. Miasto jest jednak też bramą na Jurę Krakowsko-Częstochowską, przez którą biegnie m.in. Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Szlak ten prowadzi przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a zaczyna się w częstochowskich Alejach Najświętszej Marii Panny.

"Najlepsze trasy rowerowe znają zawsze lokalni rowerzyści. Stąd nasz pomysł na opisanie popularnych tras, po których poruszają się częstochowianie, aby udostępnić je turystom. Pokazane przez nas wycieczki mają charakter pomocniczy, a należy je dobrać pod względem swoich umiejętności i rowerów. Stąd możliwość filtrowania zaproponowanych wycieczek ze względu na typ roweru lub stopień trudności" - wskazują autorzy strony.

Jak podało w czwartkowej informacji biuro prasowe częstochowskiego magistratu strona bramajury.pl powstała z inicjatywy tamtejszego społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej Łukasza Kota oraz współpracujących z nim rowerzystów. Jest sumą ich doświadczeń z przejażdżek i dłuższych wypraw po Częstochowie i okolicach.

Strona zawiera propozycje tras rowerowych o różnych długościach i stopniach trudności. Ich zasięg można w przybliżeniu określić granicami miejscowości Bobolice, Kamyk oraz Kłobuck. Najdłuższe szlaki liczą ponad 100 kilometrów, a najkrótsze i najłatwiejsze - 30 km. Przy każdej znajduje się ślad GPS, który można bezpłatnie ściągnąć na telefon, aby poprowadził wybraną trasą - zarówno oznakowaną, jak i wytyczoną przez autorów strony. Dostępne są mapy, opisy i zdjęcia.

Administratorem strony jest wydział kultury, promocji i sportu urzędu miasta. W najbliższych dniach uzupełnić ma ją bezpłatna aplikacja mobilna. Baza tras, które udostępnią te narzędzia, może być rozszerzana: na zamieszczony na stronie adres poczty elektronicznej można nadsyłać propozycje nowych śladów, które po weryfikacji zostaną dodane i zamieszczone jako mapy do ściągnięcia na telefon.

Całe przedsięwzięcie ma wpisywać się w miejski program "Kierunek Przyjazna Częstochowa - Aktywna, Zielona, Kulturalna", będąc propozycją dla osób, które są ciekawe atrakcji miasta i jego okolic - dostępnych na rowerze.

"Łączymy się ścieżkami z sąsiednimi gminami, mamy już prawie 80 km dróg rowerowych w samym mieście, system rowerów miejskich za chwilę przekroczy 100 tysięcy wypożyczeń. Nowa strona i aplikacja są po to, żeby jeszcze bardziej spopularyzować turystykę rowerową, zbierając w jednym miejscu propozycje tras o różnej długości i różnym stopniu trudności" - zaznaczył cytowany w informacji miasta jego prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Prezydent nawiązał m.in. do uruchomionego pod koniec marca br. systemu roweru miejskiego w Częstochowie, obejmującego 20 samoobsługowych stacji wypożyczeń ze 185 rowerami. Jeden z najdłuższych odcinków sieci częstochowskich dróg rowerowych (ok. 6,5 km) powstał w 2015 r. wzdłuż ul. Warszawskiej, łącząc Częstochowę z gminą Rędziny. Półtora roku temu udostępniono m.in. połączenie w kierunku sąsiedniego Mstowa - jedno z rowerowych "okien na Jurę".

Znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd liczy ok. 180 km i łączy: Częstochowę, Olsztyn, Zrębice, Suliszowice, Ostrężnik, Czatachowę, Niegowę, Mirów, Bobolice, Podlesice, Morsko, Podzamcze, Ryczów, Smoleń, Bydlin, Jaroszowiec, Olkusz, Paczółtowice, Krzeszowice, Rudno oraz Kraków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie