×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cztery firmy chcą przebudować warszawską Polonię

  • Autor: UM Warszawa
  • 21 wrz 2022 13:01
Cztery firmy chcą przebudować warszawską Polonię
Kto zmodernizuje, rozbuduje i zagospodaruje Ośrodek Polonia przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie? , fot. mat. UM Warszawa

Kto zmodernizuje, rozbuduje i zagospodaruje Ośrodek Polonia przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie? W ogłoszonym przez stołeczny Ratusz postępowaniu na wybór partnera zgłosiły się cztery firmy.

REKLAMA

  • Ośrodek Polonia w Warszawie czeka na rozbudowę.
  • To kolejna inwestycja w Warszawie realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
  • W ogłoszonym przez Warszawę postępowaniu na wybór partnera zgłosiły się cztery firmy.
  • Projekt modernizacji i rozbudowy Polonii będzie realizowany na podstawie dokumentacji projektowej, którą przygotuje pracownia JSK Architekci.

Cztery firmy chcą przebudować Polonię: konsorcjum Acciona Concesiones S. L. (Lider Konsorcjum), Avenida De Europa, Mostostal Warszawa; Strabag Projekt; Project Development; Korporacja Budowlana Doraco.

Miasto zajmie się teraz  oceną wniosków i podejmie decyzję, które firmy zostaną dopuszczone do udziału w postępowaniu. W kolejnym etapie prowadzony będzie dialog konkurencyjny w tematycznych turach: technicznej, ekonomicznej i prawnej. W toku prac zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia oraz określony zostanie szczegółowy podział zadań i ryzyk wraz z warunkami umowy. W następnej kolejności partnerzy zostaną zaproszeni do złożenia ofert, a miasto wybierze najkorzystniejszą z nich.

PPP szansą dla miasta

PPP czyli przedsięwzięcia publiczno-prywatne to jeden z najbardziej efektywnych sposobów finansowania inwestycji w mieście. Dzięki udziałowi kapitału prywatnego Warszawa będzie mogła zrealizować tak dużą inwestycję mimo trudnej sytuacji budżetowej – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy. – Współpraca w tej formule stymuluje rozwój miasta, ponieważ pozwala zredukować jednorazowe wydatki oraz właściwie rozłożyć ryzyka.
Miasto będzie mogło także skorzystać z wiedzy i doświadczenia rynkowego partnera. Jest to również uregulowany prawnie sposób na zapewnienie większej dostępności usług i udogodnień dla mieszkańców. Każdy z partnerów wnosi do projektu to, co robi najlepiej, z korzyścią dla końcowego efektu. Partner prywatny sporządzi dokumentację wykonawczą, sfinansuje i przeprowadzi inwestycję oraz będzie odpowiedzialny za utrzymanie techniczne całej, nowej infrastruktury.

Postępowanie na wybór partnera prywatnego dla realizacji inwestycji prowadzi w imieniu m.st. Warszawy - Biuro Rozwoju Gospodarczego.

Najpierw hala

Harmonogram inwestycji przewiduje, że w pierwszej kolejności zostanie wybudowana wielofunkcyjna hala sportowa W kolejnym etapie inwestycji planowana jest modernizacja części stadionu (trzech trybun: północnej, południowej i wschodniej) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Na koniec przewidziano odnowienie trybuny zachodniej i jej otoczenia. Warto zaznaczyć, że miasto jest otwarte na zmiany w harmonogramie, poprzez dopuszczenie do realizacji całej inwestycji naraz. Ostateczny kształt harmonogramu zapisany zostanie w zwycięskiej ofercie – podkreśla Renata Kaznowska zastępczyni prezydenta nadzorująca warszawski sport.

Legenda i teraźniejszość

Ośrodek Polonia został oddany do użytku w 1928 roku, po trzech latach budowy. Podczas II wojny światowej, w trakcie Powstania Warszawskiego uległ znacznemu zniszczeniu. Po wojnie został odbudowany. Teraz, po latach eksploatacji, zyska nowe oblicze.

Projekt modernizacji i rozbudowy Polonii będzie realizowany na podstawie dokumentacji projektowej, którą przygotuje pracownia JSK Architekci sp. z o.o, laureat konkursu architektonicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie