×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czy Agora Hub odmieni Budapeszt?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 mar 2017 13:12
Czy Agora Hub odmieni Budapeszt?
Agora Hub fot. mat. prasowe
Czy Agora Hub odmieni Budapeszt?
Czy Agora Hub odmieni Budapeszt?
Czy Agora Hub odmieni Budapeszt?

Zaledwie kilka miesięcy po starcie budowy Varso w Warszawie, firma HB Reavis rozpoczęła realizację kolejnej dużej inwestycji. Agora to projekt położony w samym centrum Budapesztu, w pobliżu reprezentacyjnego bulwaru Róberta Károlyego o ulicy Váci – jednej z najpopularniejszych lokalizacji biurowych w stolicy Węgier. Budowa pierwszego etapu o nazwie Agora Hub wystartowała w tym tygodniu, tuż po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Inwestycję wyróżni między innymi nowoczesna architektura oraz duża ilość zieleni i przestrzeni publicznych.

REKLAMA

Budapesztańską Agorę docelowo utworzy pięć budynków biurowych wraz z otaczającymi je terenami otwartymi dla wszystkich przechodniów. Łącznie powstanie tu ponad 136 000 mkw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej, a także podziemny garaż z 2 170 miejscami parkingowymi oraz stanowiskami do ładowania pojazdów elektrycznych. W budynkach znajdą się stojaki dla rowerów oraz prysznice i szatnie dla rowerzystów, a całość inwestycji zostanie zintegrowana z pobliskimi ścieżkami dla jednośladów.

Projekt architektoniczny Agory powstal na deskach renomowanej londyńskiej pracowni MAKE Architects oraz węgierskiego FINTA Studio. Jego realizacja zakończy się do 2023 roku – zgodnie z wstępnymi szacunkami, w budynkach Agory pracować będzie nawet 12 000 osób.

- Naszym celem jest stworzenie nowoczesnych obiektów, które wpiszą się w tkankę miejską i tradycje architektoniczne Budapesztu. Dużą rolę odegra otwarcie partnerów budynków i ich otoczenia – dzięki planowanym sklepom i restauracjom Agora będzie nie tylko atrakcyjną destynacją biznesową, ale też miejscem relaksu w trakcie i po godzinach pracy – mówi  Zoltán Radnóty, prezes zarządu HB Reavis Hungary.

- Agora stanie się jednym z naturalnych punktów spotkań w Budapeszcie – komentuje Florian Frotscher, główny architekt odpowiedzialny za projekt po stronie Make Architects. – To połączenie nowoczesności i ponadczasowości z bogactwem i oryginalnością miejscowej architektury. Dzięki międzynarodowemu doświadczeniu znaleźliśmy sposób na jak najlepsze zagospodarowanie całości dostępnego terenu.

Codzienne udogodnienia, zieleń i rewitalizacja otoczenia

Jednym z atutów Agory będzie szeroka oferta handlowo-usługowa. W budynkach znajdzie się około 40 sklepów, restauracji, kawiarni i punktów usługowych, o łącznej powierzchni blisko 11 000 mkw., z czego 6 000 mkw. powstanie już w ramach pierwszego etapu budowy. Okoliczne tereny zielone zajmą obszar równy piętnastu kortom tenisowym. Rozległy plac, od którego projekt czerpie swoją nazwę, zaplanowano w centralnej części kompleksu.  

– Zmianom ulegnie też bezpośrednie otoczenie Agory. W ramach projektu przebudujemy  okoliczne ulice i skrzyżowania, docelowo obsadzając je również nową zielenią. Odnowimy też wyjście z najbliższej stacji metra, przystosowując je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, w ramach kompleksu powstanie przystanek autobusów dalekobieżnych obsługiwanych przez jednego z największych krajowych przewoźników – mówi Tamás János Szabó, główny architekt z FINTA Studio.

Agora Hub – miejsce spotkań

Ośmiokondygnacyjny budynek Agora Hub zaoferuje 34 500 mkw. powierzchni do wynajęcia i będzie gotowy już za rok. Wyróżnią go jedne z największych w Budapeszcie pięter biurowych o powierzchni nawet 4 500 mkw. Zostanie tu otwarte m.in. centrum co-workingowe HUBHUB zarządzane przez HB Reavis. W pierwszym budynku kompleksu znajdzie się też 4 220 mkw. powierzchni przeznaczonej dla restauracji, kawiarni, sklepu spożywczego, apteki oraz innych usługodawców. Dodatkowo, 900 mkw. zajmie centrum fitness.

Projekt Agora powstaje zgodnie z wymogami certyfikacji ekologicznej BREEAM Outstanding, a także certyfikatu WELL Platinum – innowacyjnej metody oceny wpływu budynków na zdrowie i samopoczucie ich użytkowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie