REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czy miastom potrzebne są dekoracje?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 gru 2017 13:50
Czy miastom potrzebne są dekoracje?
fot. pixabay.com

Mieszkańcy lubią dekoracje ulic miast, cenią je i uważają, że podnoszą prestiż ich miejsc zamieszkania. Urzędnicy zazwyczaj nie do końca doceniają ich wagę - zwłaszcza poza okresem świątecznym. Tylko nieliczne samorządy troszczą się o pełne i świadome wykorzystanie siły nośnej dekoracji w staraniach o przychylność mieszkańców i turystów.

REKLAMA

W okresie świątecznym ulice niemal każdego miasta rozświetlają tysiące kolorowych lampek w formie choinek, dzwonków czy bombek. To dobry moment, by zastanowić się nad rolą dekoracji świetlnych w strategiach miast. Czy temat dekoracji jest elementem dokumentów strategicznych? Czy ich siła nośna jest wystarczająco wykorzystywana? Czy dekoracje powinny być obecne w przestrzeni miejskiej tylko w czasie okołoświątecznym? Na te i inne pytania odpowiada Raport branżowy „Rola dekoracji świetlnych w strategii miast”, przygotowany przez IPB Decoration.

W raporcie, poza wynikami badań, znalazły się wypowiedzi ekspertów związanych z rynkiem. A w części opisującej rezultaty kilkumiesięcznych badań znajdują się odpowiedzi, jakich udzieliły dwie badane grupy: przedstawiciele samorządów i mieszkańcy miast, podsumowane wnioskami.

Jak wylicza w Raporcie w swoim komentarzu eksperckim Robert Stępowski z portalu marketingmiejsca, miastom potrzebne są dekoracje z trzech powodów. Po pierwsze: Polacy chcą otaczać się pięknymi rzeczami. Po drugie: zadowoleni mieszkańcy to najlepsi ambasadorzy. Po trzecie: przemyślane i efektowne dekoracje to darmowa promocja.  - Potrzebujemy pięknego otoczenia. Po okresie zaciskania pasa, dorabiania się, kupowania mieszkań i samochodów, budowania wodociągów, szkół i dróg, zaczynamy zwracać uwagę także na estetykę naszych mieszkań, ale i miast, w których mieszkamy - podaje ekspert.

Inny rodzaj motywacji samorządów do dekorowania miast podkreśla w raporcie profesor Anna Karwińska z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. W jej opinii miasta w kwestii dekoracji determinują nie tylko oczekiwania mieszkańców,  ale ponadterytorialna rywalizacja. Samorządy czują presję „z góry”. - Miasta współczesne funkcjonują w warunkach zaostrzonej konkurencji, przekraczającej granice jednego państwa, co oznacza znacznie większą złożoność problemu wykreowania swojego wizerunku w sposób niebanalny, wyróżnienie się wśród innych, znalezienie jakiegoś wyjątkowego sposobu pokazania własnych zasobów. Działania na rzecz tworzenia wizerunku miasta opierają się na definiowaniu znaczenia poszczególnych miejsc, wykorzystaniu wartości przypisywanych elementom materialnym i niematerialnym środowiska, które współtworzą charakter miasta, jego „ducha”, rozpoznawalną i charakterystyczną dla konkretnego miejsca atmosferę - wskazuje.

Jednak każde z ekspertów podkreśla wagę dekoracji i ich rolę w kształtowaniu wizerunku miast. Część badawcza prezentuje stanowisko włodarzy miast w tej kwestii.

Część badawcza Raportu została podzielona na dwie część zgodnie z grupami respondentów, biorących udział w badaniu. Wyniki badań prezentują stosunek obu grup do wybranych aspektów dekoracji w miastach.

Do przedstawicieli samorządów zostały skierowane pytania m.in. o to, jaką według nich rolę pełnią dekoracje zewnętrzne w ich miejscowościach, jaką rolę miasto powinno przywiązywać do dekoracji bożonarodzeniowych oraz o rolę dekoracji w innych okresach w roku, a także o to, czym kierują się przy planowaniu dekoracji.

Z kolei mieszkańcom zadane zostały pytania, dotyczące ich nastawienia do dekoracji i roli, jaką według nich pełnią w miastach. Pytania dotyczyły m.in. tego, jak ankietowani oceniają miasta, które stosują dekoracje oraz jakie mają oczekiwania względem miejskich ozdób. Zadaniem respondentów-mieszkańców miast było też określenie swojego zdania w stosunku do zaproponowanych twierdzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie