REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Dąbrowa Górnicza i Tramwaje Śląskie z umową na przebudowę części głównej arterii miasta

  • Autor: PAP
  • 28 wrz 2021 09:23
Dąbrowa Górnicza i Tramwaje Śląskie z umową na przebudowę części głównej arterii miasta
Dąbrowa Górnicza i Tramwaje Śląskie z umową na przebudowę części głównej arterii miasta, fot. shutterstock

Umowę na przebudowę jednego z dwóch odcinków głównej śródmiejskiej arterii Dąbrowy Górniczej podpisały w poniedziałek władze miasta i samorządowej spółki Tramwaje Śląskie. Umowa na drugi odcinek zależy od podtrzymania ofert złożonych przez potencjalnych wykonawców cztery miesiące temu.

REKLAMA

Plany dąbrowskiego samorządu zakładają m.in. budowę dróg rowerowych i częściową przebudowę infrastruktury drogowej w ciągu tworzących główną oś komunikacyjną miasta ulic: Sobieskiego, Królowej Jadwigi oraz Piłsudskiego. Tramwaje Śląskie chcą przebudować tam ok. 5 km trasy tramwajowej.

Inwestycja jest głównym elementem zapoczątkowanego kilka lat temu wspólnego przedsięwzięcia magistratu i operatora tramwajów, przygotowywanego pod kątem wykorzystania funduszy unijnych obecnej perspektywy finansowej. W poprzednich latach wykonano skoordynowane prace projektowe - pod kątem prac zamawianych obecnie wspólnie przez miasto i Tramwaje Śląskie.

Prace te podzielono w dwóch przetargach na dwa odcinki, przecinające ścisłe centrum miasta: od pętli na ul. Sobieskiego przy dawnej kopalni Paryż (w pobliżu granicy z Będzinem) do Alei Róż (wraz z pętlą) oraz od Alei Róż do ul. Kasprzaka (wzdłuż której kolejny odcinek został już wyremontowany).

W przetargach, które ruszyły w połowie grudnia ub. roku, najtańsze oferty złożyła spółka ZUE. W pierwszym postępowaniu, przy budżecie zamówienia 55,7 mln zł brutto, spółka ZUE zaproponowała 85 mln zł, wygrywając w połowie maja br. aukcję elektroniczną ceną nieco ponad 76,2 mln zł brutto.

Z tym wykonawcą przedstawiciele Tramwajów Śląskich i Dąbrowy Górniczej i podpisali w poniedziałek umowę. "Chcemy, by po modernizacji torowisk w Dąbrowie Górniczej pojawiły się na liniach nowe, niskopodłogowe tramwaje" - zadeklarował prezes TŚ Bolesław Knapik.

"Efekt tej inwestycji przyniesie ważną zmianę, którą planowaliśmy i zapowiadaliśmy od kilku lat. Modernizacja linii tramwajowej to uzupełnienie działań związanych z budową centrów przesiadkowych przy dworcach i przebudową układu drogowego. Te rozwiązania sprawią, że będzie można łatwiej i wygodniej przemieszczać się po mieście, a samo miasto stanie się dla wszystkich bardziej przyjazne i dostępne" - ocenił prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

W przetargu dotyczącym odcinka od pętli na ul. Sobieskiego do Alei Róż - przy budżecie 51,1 mln zł ten - cena najtańszej oferty w pierwszym etapie postępowania wyniosła 84,3 mln zł brutto, a po aukcji elektronicznej w maju br. spadła do 75,9 mln zł brutto. Zwycięzca aukcji, spółka Silesia Invest, nie przedłużył jednak terminu związania ofertą, co oznacza, że nie zamierza realizować kontraktu. W tej sytuacji TŚ i miasto czekają na deklaracje konsorcjum Estavel i Universal Energy, a także spółki ZUE, które zadeklarowały ceny wyższe od zwycięzcy aukcji odpowiednio o 50 tys. zł i 100 tys. zł.

Jak wynika z dokumentacji zamieszczonych na platformie zamówień publicznych Tramwajów Śląskich, spółka ta w obu przetargach zaplanowała modernizację łącznie ok. 5 km torowiska (10 km toru pojedynczego) - z wyłączeniem już zmodernizowanych przejazdów drogowo-tramwajowych.

Samorząd Dąbrowy Górniczej zmierza do budowy i przebudowy infrastruktury pieszo-rowerowej oraz częściowej zmiany geometrii istniejącego układu drogowego, szczególnie przebiegu jezdni i pasów dzielących, pod kątem optymalnego wykorzystania istniejącego pasa drogowego dla nowej infrastruktury pieszej, rowerowej i zbiorowej.

Miasto chce przebudować istniejące skrzyżowania (niektóre zmienić na ronda) oraz przystanki - powstać mają m.in. dwa zintegrowane przystanki tramwajowo-autobusowe. Zamierza również zmienić układ przejść (zaplanowano m.in. rozbiórkę części istniejących przejść podziemnych; inne przejścia podziemne mają zostać przebudowane) i zmodernizować oświetlenie.

Miasto zgłosiło swoje przedsięwzięcie - jako część zadania "Promowanie zielonej mobilności na terenie Gminy Dąbrowa Górnicza" - do dofinansowania środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. W ramach "Promowania zielonej mobilności…" lokalny samorząd m.in. buduje już nowe węzły przesiadkowe przy głównych stacjach i przystankach kolejowych i realizuje nowe połączenia rowerowe.

Tramwaje Śląskie zamierzają wykonać modernizację torowisk w Dąbrowie Górniczej w drugim etapie "Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego" o wartości ponad 1 mld zł - dofinansowanego środkami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie