REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Dawna carska szkoła w Łodzi odzyska blask

  • Autor: UM Łódź
  • 16 mar 2018 15:23
fot. pixabay.com

Dawna carska szkoła przy ul. Przybyszewskiego 251/253 to prawdopodobnie najstarszy budynek Zarzewa. Dzięki budżetowi obywatelskiemu wkrótce rozpoczną się pierwsze prace w nieruchomości powstałej ok. 1913 r.

REKLAMA

Parterowy ceglany budynek przy ul. Przybyszewskiego 251/253, z pozostałościami rosyjskiego napisu na frontowej ścianie, przed laty zwrócił uwagę Jakuba Huberta, który prowadzi firmę na Zarzewie i często przejeżdżał obok. Zaciekawiony zniszczonym rosyjskim napisem, zaczął szukać informacji o historii budynku. Okazało się, że przed I wojną światową mieściła się w nim carska szkoła podstawowa - informuje oficjalny portal miejski Łodzi.

Aby ocalić ten budynek od zapomnienia, pan Jakub złożył wniosek do budżetu obywatelskiego. – Projekt składa się z dwóch części. Jedna dotyczy odnowienia napisu ma froncie, a druga to stworzenie tzw. białej księgi obiektu, czyli zgromadzenie wszelkich możliwy do uzyskania informacji na temat historii budynku – powiedział Jakub Hubert. Według ustaleń wnioskodawcy, „carska szkoła” jest najprawdopodobniej najstarszym budynkiem na Zarzewie i praktycznie jedynym, który pozostał po nieistniejącej już wsi Zarzew – stał on prawdopodobnie w jej centrum.

Przedstawiając zakres prac, jakie zostaną wykonane w ramach budżetu obywatelskiego, Piotr Filipowicz z Biura Projektów i Ekspertyz Budowlanych powiedział: - To będzie dość nietypowe zadanie. Zleceniodawca postanowił bowiem połączyć prace przedprojektowe, takie jak ekspertyza, ocena stanu technicznego czy kwerenda archiwalna z elementami wykonawstwa, czyli renowację zatartego napisu historycznego. Zostanie on odtworzony zgodnie ze sztuką konserwatorską i budowlaną. Prace rozpoczną się w maju, gdy zrobi się odpowiednio ciepło.

Jak podkreślił Piotr Filipowicz, odrestaurowany napis powinien zwiększyć zainteresowanie tym budynkiem, bo w Łodzi, szczególnie poza centrum miasta, pozostało niewiele napisów z czasów carskich.

Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ, zwrócił uwagę, że budżet obywatelski, to nie tylko duże i kosztowne inwestycje. – Takie drobne, niewielkie pod względem kosztów projekty, pozwolą ocalić od zapomnienia pewne fragmenty historii Łodzi.

Termin składania wniosków do tegorocznego budżetu obywatelskiego został przedłużony do 26 marca 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie