×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dawna synagoga już w rękach samorządu Zawiercia. W planach rewitalizacja

  • Autor: PAP
  • 20 lut 2020 09:31
Dawna synagoga już w rękach samorządu Zawiercia. W planach rewitalizacja
Samorząd zamierza starać się o dofinansowanie na generalny remont budynku, który dziś jest w złym stanie technicznym. Wcześniej ma powstać projekt, nawiązujący do pierwotnego wyglądu zbudowanej w 1880 roku synagogi. W tym zakresie władze miasta zaapelowały o pomoc do mieszkańców, fot. Unsplash

Samorząd Zawiercia przejął XIX-wieczny budynek dawnej synagogi w tym mieście. Po rewitalizacji zaniedbany obecnie obiekt ma służyć kulturze i stać się miejscem pamięci, nawiązującym do historii Zawiercia.

REKLAMA

Przejęcie działki i znajdującego się na niej budynku dawnej synagogi - jak podał w środę Urząd Miasta w Zawierciu - było możliwe dzięki decyzji wojewody śląskiego. Wniosek w tej sprawie prezydent miasta złożył w kwietniu ub. roku. Wcześniej postępowanie dotyczące własności budynku prowadziła przez ponad 20 lat Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Miasto planuje odrestaurowanie obiektu.

"Konsekwentnie realizujemy nasze działania, dzięki którym zaniedbane wcześniej miejsca odzyskają dawny blask. Obiekt i teren przejmujemy za darmo i docelowo chcemy stworzyć tam m.in. przestrzeń kulturalną sprzyjającą integracji międzypokoleniowej oraz miejsce pamięci" - zapowiedział w środę prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Samorząd zamierza starać się o dofinansowanie na generalny remont budynku, który dziś jest w złym stanie technicznym. Wcześniej ma powstać projekt, nawiązujący do pierwotnego wyglądu zbudowanej w 1880 roku synagogi. W tym zakresie władze miasta zaapelowały o pomoc do mieszkańców.

"Szukamy zdjęć synagogi oraz osób, które pamiętają jak ten budynek wyglądał przed wojną od strony ulicy Marszałkowskiej" - wyjaśnił naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Zawierciu Patryk Drabek.

W tej sprawie mieszkańcy mogą kontaktować się z urzędem np. przez Facebooka (poprzez profil Miasto Zawiercie) albo mailowo, pod adresem promocja@zawiercie.eu.

Zbudowana w 1880 r. synagoga podczas II wojny światowej została zdewastowana, a po wojnie budynek był kilkakrotnie przebudowywany i zatracił swój pierwotny wygląd. Mieściły się tam m.in. sklepy. Od lat niszczejący obiekt jest opuszczony.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie