REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dawna szkoła w Zakopanem zmieni się w Muzeum Taternictwa i Narciarstwa

  • Autor: PAP
  • 05 gru 2022 13:30
Dawna szkoła w Zakopanem zmieni się w Muzeum Taternictwa i Narciarstwa
fot. shutterstock

Nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum. To ważne, by Muzeum Tatrzańskie miało miejsce, gdzie będzie organizowało ten oddział - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po podpisaniu aktu notarialnego na zakup budynku dla Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.

REKLAMA

  • Piotr Gliński podpisał akt notarialny na zakup budynku dla Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.
  • Muzeum będzie się mieściło w dawnej Szkoły Muzycznej w Zakopanem.
  • Piotr Gliński: "Nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum".
  • W przyszłym roku planowane jest otwarcie muzeum.

"Mam nadzieję, że w przyszłym roku oddział muzeum będzie otwarty. Przystosowanie budynku na oddział poświęcony taternictwu i narciarstwu nie będzie trwało zbyt długo, ponieważ tu potrzebna jest zdroworozsądkowa koncepcja, żadne gigantyczne plany i zamierzenia, bo to i zabiera czas, i później okazuje się, że nie ma na to środków" - mówił minister w Zakopanem podczas konferencji prasowej po podpisaniu aktu notarialnego na zakup dawnej Szkoły Muzycznej w Zakopanem z przeznaczeniem na utworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.

Zaznaczył, że "nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum". "To było ważne, aby doprowadzić do tego, aby Muzeum Tatrzańskie miało miejsce, gdzie będzie organizowało ten oddział" - wskazał Gliński.

Dodał, że "to nie będzie tylko oddział o charakterze cennym z punktu widzenia poznawczego i odnoszącego się do dziedzictwa, ale też wychowawczy i edukacyjny, bo i narty, i Tatry wychowują".

Szef resortu kultury podkreślił, że wspiera rozwój muzealnictwa.

"Muzealnictwo bardzo dynamicznie rozwija się na całym świecie. Jest bardzo nowoczesną dziedziną kultury, z multimediami, interakcją, z szeroką ofertą edukacyjną i wychowawczą. To są piękne, multifunkcjonalne instytucje kultury. Muzea to już nie są kapcie, to już jest inny świat" - powiedział Gliński, podkreślając, że po pandemii Covid-19 frekwencja w placówkach muzealnych wzrosła.

Budynek dawnej Szkoły Muzycznej mieści się przy Placu Niepodległości w Zakopanem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie