×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dawne akademiki w Katowicach przechodzą remont. Staną się kwaterami dla uchodźców

  • Autor: PAP
  • 15 mar 2022 16:04
Dawne akademiki w Katowicach przechodzą remont. Staną się kwaterami dla uchodźców
W Katowicach przybędzie ok. 400 miejsc noclegowych dla uchodźców. fot. Shutterstock

Trwa remont w budynkach dawnych akademików Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomieszczenia są malowane i meblowane, porządkowany jest też teren wokół. Powstanie ok. 400 miejsc noclegowych dla uchodźców.

REKLAMA

  • Ok. 400 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy powstaje w Katowicach w byłych akademikach Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
  • Od kilku dni w obiektach przy ul. Franciszkańskiej w dzielnicy Ligota trwają prace mające na celu doprowadzenie nieużywanych od trzech lat budynków do stanu pozwalającego na zasiedlenie.
  • W byłych akademikach powstanie także potrzebna infrastruktura - salki do nauki dla dzieci czy pomieszczenia sportowe.
  • Pierwszy budynek do przyjęcia uchodźców będzie gotowy w najbliższych dniach.

"Zapewnienie miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy to obecnie jedno z większych wyzwań, z jakim mierzą się Katowice. Dzięki dużej otwartości władz Uniwersytetu Ekonomicznego z myślą o uchodźcach powstanie kolejnych 400 miejsc noclegowych. Staramy się, by warunki, które oferujemy, były godne i komfortowe" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Od kilku dni w obiektach przy ul. Franciszkańskiej w dzielnicy Ligota trwają prace mające na celu doprowadzenie nieużywanych od trzech lat budynków do stanu pozwalającego na zasiedlenie.

"Wykorzystujemy nasze doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami. Z każdej z naszych administracji oddelegowaliśmy pracowników, którzy działają na terenie akademików. Musimy przede wszystkim zadbać o dostęp do wody i ogrzewania, ale również przeprowadzamy drobne prace remontowe, jak m.in. odmalowanie ścian" - poinformowała Renata Fortuna z Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (KZGM) w Katowicach.

Nieużywane przez długi czas instalacje wodociągowe i kanalizacyjne wymagały dokładnego sprawdzenia i doprowadzenia do odpowiedniego stanu, czym zajęli się pracownicy Katowickich Wodociągów. Oprócz przepłukania i wykonania przeglądu sieci przy pomocy kamery, zbadano także jakość wody w instalacjach doprowadzających i w tych wewnątrz budynku.

Pomieszczenia w budynkach są wyposażane w niezbędne meble i urządzenia. To nie tylko przedmioty należące do akademików, ale również rzeczy przygotowane przez darczyńców.

"Pracownicy KZGM pomagają we wnoszeniu mebli i urządzeń do poszczególnych pokoi czy kuchni. Sprawdzamy też stan tych przedmiotów i reperujemy te, które wymagają naprawy" - dodała Renata Fortuna.

Z kolei pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach zajęli się podstawowymi pracami naprawczymi wokół budynków takimi, jak wyrównanie przejść i chodników czy uporządkowanie dróg wewnętrznych, a pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej - skoszeniem trawy, przycięciem żywopłotów i drzew, usunięciem samosiejek i remontem ławek.

W byłych akademikach powstanie także potrzebna infrastruktura - salki do nauki dla dzieci czy pomieszczenia sportowe. Pierwszy budynek do przyjęcia uchodźców będzie gotowy w najbliższych dniach. W drugim zakres prac do wykonania jest trochę większy, więc potrwa to dłużej.

Wcześniej w Katowicach na potrzeby uchodźców zaadoptowano m.in. Kamping w Dolinie Trzech Stawów, halę sportową przy ul. Józefowskiej, Schronisko Młodzieżowe "Ślązaczek" i siedziby OSP Szopienice i OSP Dąbrówka Mała. Trwają rozmowy o zaadaptowaniu na ten cel kolejnych obiektów. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie