REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Dawne kino Światowid powoli zmieni się w Muzeum PRL-u

  • Autor: PAP
  • 10 lis 2017 16:07
Dawne kino Światowid powoli zmieni się w Muzeum PRL-u
Fot. pixabay

Umowę dotyczącą zaprojektowania wystawy stałej oraz adaptacji architektonicznej i przebudowy budynku dawnego kina "Światowid" podpisali w piątek w Krakowie przedstawiciele Muzeum PRL-u z firmą MAE Multimedia Art Education.

REKLAMA

- To bardzo ważne wydarzenie dla Muzeum PRL-u i cieszymy się bardzo, że wreszcie do niego doszło. Przygotowanie projektów otworzy drogę do gruntownego remontu i przebudowy budynku oraz stworzenia wystawy stałej - mówił Jacek Salwiński, wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które na zlecenie gminy Kraków zarządza Muzeum PRL-u.

Muzeum PRL-u (w organizacji) mieści się w dawnym budynku kina "Światowid" w centrum socrealistycznej zabudowy Nowej Huty. Działa od kwietnia 2013 r. i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zakończenie prac projektowych planowane jest na luty 2019 r. Będą one kosztowały 2,6 mln zł i zostaną sfinansowane ze środków ministerstwa. Gdy projekty będą gotowe, trzeba będzie szukać pieniędzy na ich realizację i ogłosić przetarg na wykonawcę.

Dyskutowana jest koncepcja, aby w dawnym kinie "Światowid" powstała placówka poświęcona nie tyle historii PRL-u, co dziejom Nowej Huty po 1945 r., historia tej dzielnicy ma zajmować w scenariuszu wystawy stałej istotne miejsce. Koszt wszystkich prac związanych z przystosowaniem budynku na potrzeby muzeum szacowany jest na 50 mln zł.

Konkurs na projekt architektoniczno-budowlany, scenariusz wystawy stałej i projekt jej aranżacji rozstrzygnięto w październiku 2016 r. Zwycięski projekt firmy MAE Multimedia Art & Education przewiduje m.in.: umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem znajdującym się przed wejściem do budynku i urządzenie na dachu kina letniego. Obiekt w całości ma być przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych.

Wiosną tego roku ministerstwo wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do stworzenia Muzeum PRL-u wraz z wystawą stałą, ale jednocześnie resort podtrzymał chęć współprowadzenia placówki i przekazywania dotacji na jej bieżącą działalność. Powodem takiej decyzji resortu miały być opóźnienia w realizacji projektu. Władze Krakowa podkreślały, że zmiany w harmonogramie prac wynikały z procedur i przedłużających się procesów decyzyjnych, także z udziałem ministerstwa.

Po sierpniowym spotkaniu w Warszawie wiceministra kultury Jarosława Sellina i zastępcy prezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga poinformowano, że ministerstwo przekaże także dotację na scenariusz i projekt ekspozycji stałej Muzeum PRL-u oraz dokumentację prac budowlanych i adaptacyjnych w budynku dawnego kina Światowid.

Od 2019 r. miasto Kraków będzie podmiotem samodzielnie prowadzącym tę placówkę i to gmina będzie musiała zdobyć fundusze na prace budowalne w obiekcie.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie