×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dawny Ratusz na Oruni z nową funkcją

  • Autor: PAP
  • 03 kwi 2018 10:40
Dawny Ratusz na Oruni z nową funkcją
fot. unsplash

Gdański samorząd chce wyremontować i zagospodarować na nowo nieużytkowany od wielu lat zabytkowy ratusz w dzielnicy Orunia. W obiekcie mają działać m.in.: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, rada dzielnicy oraz mediateka.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, ta miejska instytucja czeka do 16 kwietnia na zgłoszenia chętnych do opracowania dokumentacji projektowej ratusza. Dokumentacja ma być gotowa do końca 2018 roku. "Rozpoczęcie realizacji robót przy obiekcie jest planowane na rok 2019" - zaznaczyła.

Wśród zadań, jakie ma obejmować projekt, znajdują się prace konserwatorskie przy elewacjach trzykondygnacyjnego budynku. Przewidziano też częściową przebudowę dachu i budowę antresoli na poddaszu. Wnętrza obiektu mają zostać przebudowane tak, by spełniały potrzeby osób niepełnosprawnych.

Olimpia Schneider z zespołu prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że w wyremontowanym i przebudowanym ratuszu działać będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Ma tam również znaleźć siedzibę Rada Dzielnicy, obejmująca swoim zasięgiem dzielnice: Orunia, Św. Wojciech i Lipce.

"W obiekcie powstanie też mediateka, w której można będzie wypożyczyć nie tylko książki, ale także filmy i płyty. W mediatece zostanie wydzielona strefa gier konsolowych i planszowych" - dodała Schneider.

Jak przypomniała, dawny oruński ratusz został zbudowany w stylu neogotyckim, a pochodzi on z 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter - patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stał niezagospodarowany. W 2016 r. Gdańsk kupił obiekt od Agencji Mienia Wojskowego, która rozporządzała nim w imieniu Skarbu Państwa.

Prace przy ratuszu będą jednym z elementów prowadzonego przez gdański samorząd programu rewitalizacji, obejmującego cztery obszary miasta: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunię oraz Biskupią Górkę ze Starym Chełmem. Przedsięwzięcie, obejmujące swoim zasięgiem obszar około 500 ha, współfinansowane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekty obejmują zadania warte ponad 120 mln zł, z czego ponad 76 mln zł stanowi unijna dotacja.

W sumie w ramach przedsięwzięcia planowany jest m.in. remont prawie 120 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 52 budynków komunalnych. Poza inwestycjami, w ramach projektu prowadzone mają być również działania społeczne, realizowane w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, które mają oferować pomoc głównie dzieciom, młodzieży i seniorom. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie