×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Design to nie tylko modny gadżet, spotkanie z Czesławą Frejlich

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 cze 2014 13:09
Design to nie tylko modny gadżet, spotkanie z Czesławą Frejlich
fot. Czesława Frejlich
Design to nie tylko modny gadżet, spotkanie z Czesławą Frejlich
Design to nie tylko modny gadżet, spotkanie z Czesławą Frejlich

Galeria Wozownia jest organizatorem spotkania z Czesławą Frejlich - projektantką wzornictwa, wykładowcą krakowskiej i warszawskiej ASP oraz autorką publikacji Polish Design: Uncut. Spotkanie rozpocznie nowy cykl wykładów poświęconemu polskiemu wzornictwu.

REKLAMA

Ostatnie kilkanaście lat to czas, gdy polski design zaczął być widoczny już nie tylko w galeriach i na wystawach, ale również w sklepach i przestrzeni publicznej. Na użytek książki Polish Design: Uncut przygotowanej przez zespół 2+3D dla Instytutu Adama Mickiewicza autorzy (Czesława Frejlich i Dominik Lisik, fot. Przemek Szuba) oraz jej polskiej wersji pt. Zaprojektowane zgromadzili obszerny materiał, z którego wyselekcjonowali przykłady najbardziej charakterystyczne dla tego okresu.

Wyroby, głównie przemysłowe zebrane zostały w siedmiu działach – meblarstwo, transport, urządzenia domowe i specjalistyczne, lampy, ceramika i szkło, tkaniny i zabawki oraz w niewielkim wyborze eksperymenty. Dopełnieniem są wywiady z 12 projektantami. Pokazują one ich indywidualne podejście do pracy, wynikające z wieku, doświadczenia i wyznawanych wartości, ale również charakteryzują specyfikę danej branży. Materiał ten pozwala scharakteryzować kondycję polskiego wzornictwa oraz wskazać czynniki sprzyjające, ale również hamujące rozwój dziedziny.

Czesława Frejlich – wykłada na krakowskiej i warszawskiej ASP. Do końca lat 90. pracowała jako projektantka wzornictwa. W ostatnich latach była kuratorką wystaw i autorką publikacji poświęconych wzornictwu. Od 2001 roku redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika 2+3D.

Spotkanie będzie otwarciem nowego cyklu wykładów w Wozowni „Projekt dla …” o roli współczesnego designu. Planowane są spotkania poruszające zagadnienie designu rozumianego szerzej niż projektowanie estetycznego wyglądu przedmiotów. Design to nie tylko modny gadżet z kolorowego czasopisma. Chcemy zwrócić uwagę, że projektowanie to dużo szersza dziedzina, która jest obecna w naszym codziennym życiu. Spotkania z teoretykami i praktykami designu pozwolą odbiorcy lepiej zrozumieć istotę projektowania.

Spotkanie odbędzie się w Galerii Sztuki Wozownia, Toruń, ul. Ducha Św. 6, 12 czerwca 2014 (czwartek), godz. 18.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie