REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Designerski przysiadak, czyli nowy mebel miejski w Gdyni

  • Autor: UM Gdynia
  • 15 sty 2018 11:28
Designerski przysiadak, czyli nowy mebel miejski w Gdyni
fot. UM Gdynia/ gdynia.pl

W okolicach stacji SKM Wzgórze Św. Maksymiliana stanął tzw. przysiadak. Mebel miejski przypomina bardziej oparcie niż standardową ławkę. Służy on chwilowemu odpoczynkowi i jest szczegolnie pomocny osobom starszym i niepełnosprawnym. Dodatkowo może zostać wyposażony m.in. w gniazda USB, głośniki komunikacji awaryjnej lub oświetlenia LED. Siedzisko zostało zrealizowane w ramach projektu Smart City Seat (SCS).

REKLAMA

- Seniorzy często skarżą się, że w mieście nie ma miejsc odpoczynku, że jest zbyt mało ławek, aby w czasie spaceru po mieście co jakiś czas odpocząć. – mówi Marek Wysocki, ekspert ds. dostępności w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni i współautor projektu SCS - Według wprowadzonych w Gdyni Standardów Dostępności zaleca się, aby w Śródmieściu miejsca odpoczynku były maksymalnie co ok. 50 m, a na terenach rekreacyjnych dopuszczamy większe odległości do 200 m – dodaje.

Gdynia dostosowuje się do potrzeb seniorów już od dawna. Przyjęte w 2013 roku Standardy Dostępności dla miasta Gdyni określają, jak projektować i gospodarować przestrzenią publiczną, tak aby uczynić ją przyjaźniejszą dla użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. W ubiegłym roku w ramach inwestycji „Rozbudowa ul. Wybickiego, placu Grunwaldzkiego i Armii Krajowej w Gdyni wraz z odtworzeniem nawierzchni ulic: Borchardta, Skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II oraz budową kanałów deszczowych i przebudową infrastruktury kolidującej” zainstalowano 24 przysiadaki.

- W Gdyni mamy już ponad dwa tysiące ławek i tylko 36 przysiadaków, z czego 24 ustawione są w Śródmieściu. Niestety wzory oferowane na rynku nie zawsze spełniają oczekiwania mieszkańców i pasują do współczesnej przestrzeni, dlatego miasto Gdynia poparło inicjatywę projektantów trójmiejskich uczelni, aby wspólnie wypracować rozwiązanie, które wypełni lukę na rynku. Tak powstał projekt Smart City Seat – mówi Wysocki.

Inteligentne ławki

Projekt Smart City Seat został opracowany przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Gdańskiej. Stanowi on odpowiedź na szereg istotnych problemów społecznych. Oprócz wspomnianej już poprawy jakości życia osób w podeszłym wieku oraz niepełnosprawnych, siedziska wpłyną też na poprawę bezpieczeństwa. - Przysiadaki oferowane będą w kilku wariantach i w trzech wersjach materiałowych: z żeliwa - ten typ poddajemy obecnie ocenie mieszkańców - zbrojonego betonu i polerowanego duraluminium – opowiada Marek Wysocki.

Dodatkowym atutem jest możliwość montażu wewnątrz ławki wyposażenia, takiego jak: autonomiczne oświetlenie LED, głośniki systemu komunikacji awaryjnej, czujniki (temperatury, hałasu, zanieczyszczeń), przyciski SOS (służące wzywaniu pomocy w nagłych wypadkach), czy gniazda USB umożliwiające ładowanie smartfonów. Usprawnienie te urzeczywistniają idee smart city w której chodzi przede wszystkim o ułatwienie życia mieszkańcom za pomocą nowych technologii. Przypomnijmy, że Gdyni jako pierwszemu miastu w Polsce został przyznany certyfikat ISO 37120, zarezerwowany dla miast inteligentnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie