Do 2020 r. powstanie aquapark w Częstochowie. Umowa podpisanaPAP - 24-08-2017 09:17


Do 2020 r. w sąsiedztwie obecnej pływalni letniej w Częstochowie ma powstać aquapark z basenami o łącznej powierzchni ok. 900 m kw. Koszt inwestycji to 51,5 mln zł. W środę samorząd podpisał umowę z wykonawcą.

Będzie to pierwszy park wodny w północnej części woj. śląskiego. Wraz z tamtejszą pływalnią letnią stanowić będzie jeden kompleks sportowo-rekreacyjny.

Jak podało w środę biuro prasowe częstochowskiego magistratu, przetarg na projekt i budowę obiektu wygrało konsorcjum częstochowskich firm CZ.P.B.P. Przemysłówka S.A. i Zakład Remontowo-Budowlany KAR-BUD; liderem jest pierwszy z tych podmiotów.

Obiekt o powierzchni użytkowej 3,6 tys. m kw., powstanie w południowej części działki administrowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - od strony ul. Dekabrystów. Zajmie część terenów zielonych wykorzystywanych obecnie jako plaża, plac zabaw oraz boisko do plażowej piłki nożnej i siatkowej. Wybudowane zostaną też parkingi, w tym parking podziemny.

Zgodnie ze wstępną koncepcją architektoniczną, wykonaną na bazie zleconego przez miasto wcześniej programu funkcjonalno-użytkowego dla tej inwestycji, na parterze powstanie m.in. trzytorowy basen sportowy, baseny rekreacyjne m.in. ze zjeżdżalniami (część z nich będzie wyprowadzona na zewnątrz), bezpieczna strefa dla najmłodszych dzieci oraz szatnie.

Na piętrze znajdzie się strefa saun, odnowy biologicznej oraz restauracje, a pod ziemią - parking na 50 aut i z miejscami postojowymi na rowery i motocykle.

Docelowo obecna częstochowska pływalnia letnia wraz z nowo wybudowanym budynkiem basenów krytych stanowić będzie jeden kompleks sportowo-rekreacyjny, połączony przez elektroniczny system obsługi klienta, który zapewni klientom możliwość korzystania w sezonie letnim, zarówno z basenów krytych, jak i odkrytych.

Przy okazji podpisania umowy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zainaugurował także projekt "Kierunek Przyjazna Częstochowa". "Zadaniem władz miasta jest m.in. zapewnienie im przestrzeni do wypoczynku, rekreacji, ale także do rozrywki. Wiemy, że to zadanie na lata, więc chcemy ciągle uatrakcyjniać ofertę dla częstochowian. Mamy wizję przyjaznego miasta, w którym spędzanie wolnego czasu jest przyjemnością oraz prawem każdego mieszkańca" - powiedział prezydent.

Program podzielony został na trzy obszary. Pierwszy - "Przyjazna Częstochowa - Aktywna" - związany jest z rekreacją i wypoczynkiem (tu wpisuje się budowa aquaparku).

Drugi obszar to "Przyjazna Częstochowa - Zielona"; ma on m.in. poprawić wygląd i funkcjonalność miejskich parków. Ostatni z obszarów to "Przyjazna Częstochowa - Kulturalna" i działania na rzecz rozszerzania oferty kulturalnej i rozrywkowej w mieście.