×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Do środy trwa zbiórka na zabezpieczenie ukraińskich zabytków

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2022 16:03
Do środy trwa zbiórka na zabezpieczenie ukraińskich zabytków
Na zdjęciu Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie, fot. Shuttertock

Do środy 9 marca trwa zbiórka na rzecz zabezpieczenia zabytków Ukrainy. Zbiórka darów prowadzona jest przez miejskich konserwatorów w całej Polsce.

REKLAMA

  • Do 9 marca trwa zbiórka na rzecz zabezpieczenia zabytków Ukrainy.
  • Zbiórka to odpowiedź Stołecznego Konserwatora Zabytków, kilkunastu innych konserwatorów miejskich z Polski oraz Fundacji Dziedzictwa Kulturowego na apel konserwatora miejskiego ze Lwowa.
  • Konserwator miejski ze Lwowa w swoim apelu zwrócił się o udzielenie wszelkiej pomocy Ukraińcom ratującym swoje dziedzictwo.
  • Zbiórka darów prowadzona jest przez miejskich konserwatorów w całym kraju, m.in. w Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Żorach, Lublinie, a także Raciborzu, Szczecinie, Toruniu i Łodzi.

Jak czytamy w apelu wystosowanym i podpisanym z kolei przez kilkunastu konserwatorów miejskich, "planowe, systematyczne niszczenie obejmuje także zabytki". "Prowadzony ostrzał historycznych dzielnic Charkowa, centrum Kijowa, czy zagrożenie przed jakim stają teraz Odessa i Lwów napawają trwogą i prawdziwym strachem. Putin i jego wojska prowadzą wojnę z ludźmi, ale też z wielonarodowym dziedzictwem Ukrainy.(…) Jako konserwatorzy miast stanowczo potępiamy działania wojsk rosyjskich i domagamy się poszanowania dla ukraińskiego dziedzictwa" - podkreślono.

Zbiórka darów prowadzona jest przez miejskich konserwatorów w całym kraju, m.in. w Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Żorach, Lublinie, a także Raciborzu, Szczecinie, Toruniu i Łodzi. Punkt zborny zbiórki znajduje się natomiast w Warszawie, a działania koordynuje Stołeczny Konserwator Zabytków oraz Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.

"W weekend przyjmowaliśmy dary, które napływały z całej Polski od samorządów, ochotniczych straży pożarnych, organizacji pozarządowych i ludzi prywatnych. Sale i korytarze w siedzibie biura przy ul. Nowy Świat 18/20 szybko zapełniły się gaśnicami (których przydatność na miejscu sprawdzał strażak), wełną mineralną, kocami gaśniczymi, tkaninami ochronnymi, taśmami do mocowania. Ich ilość przerosła nasze oczekiwania" - napisano w przesłanej informacji.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, która od dziesięciu lat prowadzi prace konserwatorskie przy zabytkach w Ukrainie, m.in. we Lwowie, w Kamieńcu Podolskim, w Żółkwi, w Krzemieńcu prosi także o wpłaty na zrzutka.pl.

Zbiórka darów przy Nowym Świecie w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków trwa do środy - 9 marca - włącznie, w godz. 8-16. "Wspólnie ratujmy zabytki Ukrainy!" - zaapelowano. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie