REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Do Warszawy wróci plac Pięciu Rogów

  • Autor: UM Warszawa
  • 23 paź 2017 10:38
Do Warszawy wróci plac Pięciu Rogów
Drzewa zamiast samochodów. Zobacz pomysł na nowy Plac Pięciu Rogów: I nagroda – Kacper Ludwiczak – Gdynia fot. UM Warszawa

U zbiegu ul. Brackiej, Chmielnej, Zgody i Szpitalnej będzie plac Pięciu Rogów – nowa przestrzeń przyjazna mieszkańcom. Na podstawie koncepcji wybranej w konkursie zorganizowanym przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego powstanie szczegółowa dokumentacja budowlana.

REKLAMA

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na dokumentację budowlaną (projekt, materiały przetargowe itd. wraz pełnieniem nadzoru) przebudowy placu Pięciu Rogów czyli miejsca, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna - podaje oficjalny portal miejski Warszawy.

Dziś skrzyżowanie

Tu przecinają się dwa ważne szlaki: ulicy Brackiej – historycznego traktu łączącego Grzybów z Ujazdowem oraz Chmielnej – łączącego Pasaż Wiecha z Nowym Światem. Ta korzystna lokalizacja i nietypowy kształt wraz z otaczającą plac architekturą, tworzą dobrze rozpoznawalne wśród mieszkańców miejsce, o unikalnym charakterze i ogromnym potencjale. Ale obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest jednak od pełnego wykorzystania jego walorów. Większość powierzchni zajmują jezdnie i miejsca postojowe. Zdominowany przez samochody, pełniący rolę skrzyżowania plac pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną. I to się zmieni.

Plac dla mieszkańców

O tym, jak zmieni się to miejsce zdecydowało jury konkursu architektonicznego, które wybrało zwycięską pracę. Koncepcja zakłada stworzenie miejsca otwartego oraz dostępnego dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, które z czasem stanie się obowiązkowym punktem spotkań i spędzania wolnego czasu. Punktem wyjścia było tutaj uporządkowanie przestrzenne placu. Będzie on jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, ale priorytetem będzie tu ruch pieszy – rekomendowane jest wprowadzenie strefy zamieszkania. Ważnym elementem koncepcji jest też wprowadzenie zieleni wysokiej – drzew liściastych o kształtowanej wysokości i koronie. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę. Plac stanie się dzięki temu bardziej zieloną i przyjazną przestrzenią do spędzania czasu.

Więcej o koncepcji: Drzewa zamiast samochodów. Zobacz pomysł na nowy Plac Pięciu Rogów

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na opracowanie pełnej, wielobranżowej dokumentacji projektowej zmian na Placu Pięciu Rogów. Wybrany wykonawca przygotuje też wymagane materiały przetargowe i będzie pełnił nadzór autorski nad pracami budowlanymi. Będzie miał na to czas do połowy grudnia 2018 roku. Wkrótce potem rozpoczną się roboty w terenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie