REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Do zobaczenia za rok w Zodiaku. Przedsmak otwarcia wyjątkowego pawilonu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 paź 2017 12:40
Do zobaczenia za rok w Zodiaku. Przedsmak otwarcia wyjątkowego pawilonu
Wizualizacja Zodiak Gowin Siuta fot. mat. prasowe
Do zobaczenia za rok w Zodiaku. Przedsmak otwarcia wyjątkowego pawilonu
Do zobaczenia za rok w Zodiaku. Przedsmak otwarcia wyjątkowego pawilonu

Na rok przed otwarciem nowej odsłony Pawilonu Zodiak – siedziby Warszawskiego Pawilonu Architektury – Oddział Warszawski SARP zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych architekturze, które odbywać się będą od 26 do 29 października r.

REKLAMA

„Do zobaczenia już za rok w Zodiaku” to akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej, spacer architektoniczny i warsztaty oraz spotkanie z gospodarzami i kuratorami zagranicznych pawilonów architektury. Wstęp wolny.

Październikowe wydarzenia są jednym z pierwszych działań inicjujących funkcjonowanie Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak, który mieścił się będzie w wyremontowanym Pawilonie Zodiak przy Pasażu Wiecha w Warszawie.

Tegoroczna akcja „Do zobaczenia za rok w Zodiaku!” składa się z trzech części, stanowiących zapowiedź przyszłego programu Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak. Są to: spotkanie i debata z udziałem gości z zagranicznych pawilonów architektury, edukacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci i rodziców oraz artystyczne interwencje w przestrzeni wokół Pawilonu.

- Będziemy zastanawiać się nad rolą mieszkańców miast, w procesie projektowaniu przestrzeni, która nas otacza. Porozmawiamy też o idei „miasta wspólnego” i o roli, jaką w kontekście jego rozwoju pełnią mieszkańcy, instytucje publiczne jak również pawilony i centra architektury, na przykładzie Amsterdamu, Kopenhagi czy Budapesztu - mówi o programie wydarzeń Marcin Mostafa, pełnomocnik OW SARP ds. programu WPA Zodiak.

Twórcy Warszawskiego Pawilonu Architektury w centrum swoich działań stawiają odbiorcę, dlatego wraz z rozpoczęciem pierwszych działań programowych uruchamiają rownież długofalowy proces rozwoju publiczności, który przełoży się na strategię funkcjonowania i programowania nowego, kulturotwórczego miejsca w Warszawie.

Idea Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak wywodzi się z potrzeby stworzenia miejsca będącego nie tylko centrum wiedzy o architekturze, ale też forum otwartym na żywy dialog o architekturze i rozwoju miasta. Miejscem tym, które połączy wszystkie te funkcje, stanie się zmodernizowany przez m. st. Warszawy, Pawilon Zodiak.

- Budynek, w którym dawniej mieścił się bar Zodiak, to perła architektury powojennego modernizmu. Przywrócenie świetności temu miejscu wpisuje się w program rewitalizacji całego zespołu Ściany Wschodniej. Mamy nadzieję, że Nowy Pawilon Zodiak wraz z przyległym placem napełni życiem ten dotąd zaniedbany, ale szczególnie istotny fragment centrum Warszawy – mówi Maria Saloni-Sadowska, prezes OW SARP.

A oto, co czeka warszawiaków i wszystkich gości od 26 do 29 października podczas czterech dni trwania programu „Do zobaczenia za rok w Zodiaku!“:

* Balet przestrzenny. Badanie performatywne Izy Rutkowskiej i studentów Szkoły Nauk Praktycznych
26 - 28 października, Pasaż Wiecha (róg ul. Chmielnej i Pasażu Wiecha)
Taneczna gra z przestrzenią miejską inspirowana “Baletem Triadycznym” Oskara Schlemmera - wybitnego przedstawiciela Bauhausu. Badacze przestrzeni - interdyscyplinarna grupa tancerzy /architektów / antropologów wcieli się w rolę performerów. 
W specjalnie skonstruowanych przez artystkę geometrycznych kostiumach będą wykonywać taniec z przestrzenią wokół przygotowywanego do użytku budynku Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak w Warszawie. Ludzkie figury staną się tworzywem i budulcem dla przechodniów i obserwatorów, by mogli tworzyć nowe formy i kształty przestrzeni - konstruować meble miejskie, elementy małej architektury, wszystko co wydałoby się w danym momencie niezbędne lub ciekawe do przetestowania w zastanym miejscu. Performance wykonywany będzie do muzyki Igora Nikiforowa.

* Spacer architektoniczny. Wspólnie po mieście: od Placu Defilad do Ściany Wschodniej
27 października, g. 17:00-18:00, plac Defilad 1 (start: barStudio)
Spacer architektoniczny poświęcony odkrywaniu Ściany Wschodniej – jednego z najbardziej charakterystycznych powojennych założeń urbanistycznych stolicy,. Jak realizowane obecnie projekty urbanistyczne i budynki wpłyną na wygląd i funkcjonowanie Ściany Wschodniej oraz jej relację z Placem Defilad?
Spacer poprowadzi Igor Łysiuk - architekt i redaktor naczelny kwartalnika „Rzut”.

* Spotkanie z kuratorami i gospodarzami zagranicznych pawilonów architektury
27 października, g. 19:00-20:30, OW SARP (ul. Foksal 2)
W spotkaniu „Miasto wspólne” udział wezmą: Daniella Huszar, KEK (Budapeszt), Nikolai Sveistrup, DAC (Kopenhaga), Yvonne Franquinet, ARCAM (Amsterdam). Podczas rozmowy dyskutanci zastanowią się nad tym, co oznacza miasto wspólne i jaką rolę w procesie kształtowania przestrzeni miasta mogą pełnić instytucje, takie jak pawilony architektury. W dyskusji wezmą udział architekci OW SARP realizujący Warszawski Pawilon Architektury Zodiak: Maria Saloni-Sadowska i Marcin Mostafa oraz architekt Miasta Warszawy: Marlena Happach.
Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis - CENTRALA.

* Familijne warsztaty architektoniczne. W środku czy na zewnątrz, czyli co to jest pawilon?
28 i 29 października, g. 10:00-12:00, OW SARP (ul. Foksal 2)
Na warsztatach dzieci będą własnoręcznie budować pawilony mając do wyboru różnorodne materiały oraz posługując się różnymi technikami. Warsztaty będą podzielone na trzy części., a pierwszym z nich będzie dyskusja z uczestnikami wokół historii i różnych przykładów pawilonów. Drugim etapem będzie część kreatywna, czyli projektowanie – każdy z uczestników indywidualnie będzie projektował własny pawilon w zadanej lokalizacji i wskazanym przeznaczeniu, aby otrzymać szkice koncepcyjne i proste modele. Na koniec uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, aby rozpocząć swoją przygodę w roli budowniczych! Wydarzenie poprowadzą architekci pasjonaci - Katarzyna i Paweł Pedrycz.
Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami. Obowiązują zapisy: kontakt@pawilonzodiak.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie