REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Dobiega końca rewitalizacja dawnej Wikarówki w Kazimierzu Dolnym

  • Autor: PAP
  • 14 sie 2021 10:55
Dobiega końca rewitalizacja dawnej Wikarówki w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny. Fot. Pixabay/jarko7

Dobiegają końca prace przy rewitalizacji dawnej Wikarówki w Kazimierzu Dolnym. Jesienią trzy odremontowane i wyposażone zabytkowe obiekty zostaną oddane do użytku dla mieszkańców.

REKLAMA

Wikarówka to wpisany do rejestru zabytków kompleks budynków pochodzących z XVIII wieku. Działał tu szpital - przytułek prowadzony przez Fundację dla Starców i Kalek pod wezwaniem św. Anny, która przez ponad 500 lat - do 1954 roku - administrowała Wikarówką. Rewitalizacja zabytkowego zespołu architektonicznego obejmuje dawny dom wikarego, stodołę i budynek gospodarczy.

"Budowa rozpoczęła się w 2019 roku, w tej chwili jesteśmy już na etapie wyposażania poszczególnych budynków. Oficjalne oddanie Wikarówki planowane jest na wrzesień, październik tego roku" - powiedziała PAP Joanna Rządkowska, prezes Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem Św. Anny, które jest właścicielem Wikarówki.

Kompleks budynków, który był własnością miasta Kazimierz Dolny, został odkupiony w 2015 r. przez Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pod wezwaniem Św. Anny za 1 proc. wartości, czyli za ok. 7 tys. zł.

"W 2017 roku razem z parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja z Kazimierza Dolnego złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim projekt "Rozbudowa, odbudowa i konserwacja zabytkowego zespołu architektonicznego Wikarówka w Kazimierzu Dolnym na cele społeczne" i otrzymaliśmy dofinansowanie" - wyjaśnia Rządkowska.

Rewitalizacja Wikarówki kosztuje 7,25 mln zł, z czego 5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 600 tys. zł z budżetu państwa. W trzech budynkach będą mieścić się: środowiskowy dom samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, świetlica dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz placówka opiekuńczo - wychowawcza dla dzieci z Kazimierza Dolnego i okolicy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!