Dobiega końca szklenie rotundy w gdańskiej Oliwiewww.gdansk.pl - 31-08-2020 12:55


Rotunda palmiarni w gdańskiej Oliwie jest już niemal całkowicie oszklona. Trwa montaż ostatnich elementów, a inwestycja powinna zakończyć się we wrześniu br., możemy przeczytać na portalu Gdansk.pl.

Dotychczasową rotundę trzeba było rozebrać, ponieważ stała się zbyt ciasna dla rosnących w niej drzew - przede wszystkim dla sędziwego, ponad 180-letniego daktylowca, który przebił szklany dach w dotychczasowym budynku. 

- Obecnie trwają prace przy szkleniu kopuły rotundy. Do tego obiektu docelowo będzie wchodzić się przez modernizowaną obecnie oranżerię. Z uwagi na to, że oba budynki są połączone, pełne udostępnienie szklanej rotundy możliwe będzie dopiero po zakończeniu prac modernizacyjnych w oranżerii, które planowane jest pod koniec 2021 roku. Niemniej jednak, po zakończeniu szklenia i wykonaniu fugowania obiektu ogrodzenie terenu budowy zostanie przesunięte tak, aby umożliwić odwiedzającym oglądanie palmiarni z bliska - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

Nowy budynek ma formę nowoczesnej cylindrycznej rotundy. Wypełniony będzie w całości szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem. Przy projektowaniu szklanego budynku założono statystyczny wzrost palm. Drzewa te dorastają do 20, maksymalnie do 22 metrów. Nowa rotunda przewidziana jest na 24,1 metra, a po otwarciu ostatniego, górnego pierścienia napowietrzającego - nawet 25 metrów.

Koszt inwestycji to 8,5 mln złotych. Przeszklenie obiektu wykonuje firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic.

Autor: Kamila Grzenkowska, www.gdansk.pl