REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Dobre perspektywy rynku budowlanego rodzą pozytywne nastroje wśród architektów

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 05 lis 2021 11:32
Dobre perspektywy rynku budowlanego rodzą pozytywne nastroje wśród architektów
Optymistyczne nastroje architektów wynikają m.in. z dobrych perspektyw wzrostu rynku budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego. Fot. unsplash.com.

Aż 61 proc. architektów ocenia sytuację rynkową swojego biura architektonicznego jako dobrą lub bardzo dobrą – wynika z najnowszego raportu instytutu BCMM - badania

REKLAMA

Instytut BCMM – badania marketingowe, w ramach cyklicznego projektu badawczego branży budowlanej OMNIBUD, zapytał architektów o ocenę sytuacji rynkowej ich biura architektonicznego. Odsetek respondentów pozytywnie oceniających sytuację rynkową pracowni wynosi 61% i utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie w ostatnim roku – jesienią 2020 roku wskaźnik optymizmu architektów wynosił 60%. Równocześnie jedynie 7% badanych architektów negatywnie ocenia sytuację rynkową (przed rokiem 9%).

Optymistyczne nastroje obserwowane są zarówno w mniejszych pracowniach, zatrudniających do 3 architektów, w których wskaźnik optymizmu wynosi 60%, jak i w większych pracowniach architektonicznych, w których 66% badanych pozytywnie ocenia obecną sytuację rynkową.

Optymistyczne nastroje architektów wynikają m.in. z dobrych perspektyw wzrostu rynku budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny*, w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku zanotowano o 32% więcej pozwoleń i zgłoszeń budowy mieszkania niż w analogicznym okresie 2020 roku. Podobnie o 20% wzrosła liczba pozwoleń na budowę nowych budynków niemieszkalnych w pierwszym półroczu br. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie