REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dobry projekt biurowca gwarantuje optymalny dostęp do światła dziennego

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 lut 2018 13:23
Dobry projekt biurowca gwarantuje optymalny dostęp do światła dziennego
fot. pixabay.com

Światło dzienne w biurze to ważny czynnik wpływający zarówno na komfort pracy, jak i na sposób komunikacji, bezpieczeństwo i zdrowie, ale także na estetykę i wygląd samego biura. Autorzy badania Health, Wellbeing & Productivity in Offices przeprowadzonego przez Green Building Council stwierdzają, że pracownicy biur, którzy mają niezakłócony dostęp do dziennego światła są bardziej efektywni w pracy i lepiej wypoczywają poza nią.

REKLAMA

Autorzy badania Health, Wellbeing & Productivity in Offices zaznaczają, że trudno przecenić rolę dobrze zaprojektowanych budynków biurowych w tworzeniu przyjaznego środowiska pracy. Brak odpowiedniej ilości dziennego światła wpływa na gorszą kondycję fizyczną pracowników, zmęczenie, a to nieuchronnie prowadzi do niższej wydajności w pracy.

- Przy projektowaniu biurowca z nastawieniem na maksymalny dostęp światła dziennego należy wziąć pod uwagę cały szereg czynników, do których zaliczamy między innymi: bilans energetyczny, właściwe proporcje przeszkleń, czy różnice w ilości docierającego światła dziennego spowodowane zmianą pór roku i dnia. Rozwiązaniami, które mają korzystnie wpłynąć na ilość docierającego do pomieszczeń światła, czy ilość zużywanej w budynku energii może być odpowiednie ukształtowanie elewacji biurowca, w tym rolety umożliwiające regulowania ilości światła i ciepła docierającego do biurowca, czy inne zaawansowane systemy umożliwiające uzyskanie optymalnego doświetlenia powierzchni wewnętrznych budynków dziennym światłem – mówi dr Wojciech Paciorkiewicz z pracowni PROARCHITEKTURA, specjalizujący się w projektowaniu budynków biurowych. Dostęp do światła dziennego można również poprawić w istniejących już, starszych budynkach zmieniając ukształtowanie ich elewacji, wymieniając szkło na te o lepszych parametrach, jak również optymalizując układ wnętrz biurowca. Możliwych do zastosowania w starszych budynkach rozwiązań i technologii, aby poprawić ich efektywność i podnieść wartość jest bardzo dużo. Aby realnie wpłynąć na wartość istniejącego budynku, który poddawany jest procesowi renowacji należy uważnie przeanalizować cały budynek, jego wewnętrzne i zewnętrzne otoczenie, i zaproponować dostosowany do jego charakteru zestaw adekwatnych rozwiązań – dodaje dr Wojciech Paciorkiewicz.    

Zdecydowaną większość czasu spędzamy w budynkach. Bardzo ważne jest, aby środowisko, w którym przebywamy sprzyjało naszemu zdrowiu, dobremu samopoczuciu i komfortowi, a to z kolei przełoży się na efektywność i zadowolenie z pracy.

Dobry projekt biurowca gwarantujący optymalny dostęp do światła dziennego oraz szereg rozwiązań zaimplementowanych w nowoczesny budynek mających poprawić komfort jego użytkowania to strategia rodzaju win-win. Wygrywają najemcy, którzy mają dostęp do efektywnego biura i poprawiają swoje biznesowe wyniki. Wygrywają właściciele biurowców przyciągając najemców, którym zależy na wysokiej jakości, przyjaznym środowisku pracy i ograniczeniu kosztów dla siebie i najemców, bo oświetlenie biur to zwykle około 25 proc. kosztów całościowej energii zużywanej przez budynek i wygrywają też  pracownicy korzystając z powierzchni, która z założenia powstała, by dbać o ich dobre samopoczucie i zdrowie – podsumowuje dr. Wojciech Paciorkiewicz.   

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie