Łódź, choć położona w centralnym punkcie kraju i znakomicie skomunikowana, pozostaje na mapie polskich miast “skromną panienką”. Dynamiczny rozwój, rewitalizacja miasta i EXPO 2024 to szansa dla Łodzi na dogonienie liderów.
Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród mieszkańców Łodzi w 2017 roku, ponad połowa ankietowanych ocenia Łódź jako dobre lub bardzo dobre miejsce do życia. W ostatnich latach znacząco zmniejszyło się także bezrobocie (z 11,7 proc. w październiku 2012 r do 5,7 proc. we wrześniu 2018 r). Na rozwój miasta wpływ mają działania samorządu, efektywne wykorzystanie Funduszy Europejskich, ale także dynamiczny wzrost rynku biurowego. Atrakcyjne czynsze i partnerstwo publiczne przyciągają do Łodzi inwestorów. W 2019 roku wydatki miasta na inwestycje przekroczą miliard złotych. Do najważniejszych z nich należą projekty rewitalizacji centrum, Księżego Młyna, a także remonty pałacu Poznańskich i pałacu Steinertów.
Dziewiąty kwartał na piątkę
Dziewiąty kwartał rewitalizacji Łodzi, czyli Księży Młyn, to przykład, jak spójny plan rewaloryzacyjny i partnerstwo publiczno-prywatne powinny funkcjonować. Wniosek miasta o dofinansowanie odnowy pofabrycznej dzielnicy uzyskał 93,18 pkt. na 100 możliwych. Kwota przeznaczona na odnowę osiedla robotniczego wybudowanego przez Karola Scheiblera wyniesie łącznie 75 milionów złotych, z czego 48 milionów to unijne dofinansowanie. Księży Młyn otrzymał w 2017 roku nagrodę dla “Najlepszej praktyki miejskiej” za modelową kooperację w ramach rewitalizacji. Oznacza to, że łódzka rewaloryzacja promowana będzie m.in. przez Komisję Europejską, jako wzorcowy przykład w całej Europie. W ramach odnowy Księżego Młyna miasto wyremontuje zabytkowe famuły i zmodernizuje przestrzeń publiczną, tworząc chociażby pierwszy w Łodzi miejski “zielony parking”.
Za funduszami miejskimi idą także pieniądze inwestorów. Textorial Park II - kompleks biurowo-usługowy przywróci życie dawnym magazynom fabryki Karola Scheiblera. Pierwszy etap inwestycji firmy St. Paul’s Developments - rewaloryzacja magazynu bawełny wraz z remizą strażacką - symbolem Księżego Młyna, został oddany do użytku w 2009 roku, stając się pierwszym budynkiem biurowym klasy A w Łodzi.
To pierwsza tego typu rewitalizacja w Łodzi. Zwykle stare mury ceglane odnawiano z zewnątrz, od środka zasłaniając je płytami kartonowo-gipsowymi czy tynkiem. W Textorialu wewnętrzna ściana będzie przeszklona i zostanie odsunięta od muru o około 70 cm. – Dzięki temu we wszystkich pomieszczeniach na parterze budynków magazynowych będzie widać starą ceglaną ścianę – opowiada Robert Strzeński z Horizone Studio, główny projektant Textorial Park II.
Najlepsza reklama
Metamorfoza Łodzi znalazła swoje odzwierciedlenie w rankingu Lonely Planet. Prestiżowe brytyjskie wydawnictwo uznało Łódź za 2. najbardziej warte odwiedzenia miejsce na świecie w 2019 r. Ranking stworzono w oparciu o opinie “społeczności” redaktorów i czytelników wydawnictwa . Autorzy podkreślają imponującą przemianę dawnych fabryk w przestrzenie kulturalne, komercyjne i rekreacyjne. Textorial Park II powstający na Księżym Młynie w pełni wykorzystuje łódzkie doświadczenia, dlatego na terenie dawnej fabryki oprócz nowoczesnej przestrzeni biurowej klasy A, powstaną także lokale usługowo-handlowe. W ramach inwestycji zaplanowano 9 tys. mkw. ogólnodostępnej przestrzeni publicznej z placem wypełnionym miejscami zachęcającymi do przebywania i relaksu.
Jeżeli wszystkie plany rewitalizacyjne miasta i prywatnych inwestorów powiodą się, Łódź zyska zupełnie nowe oblicze - miasta nie tylko przyjaznego dla mieszkańców i inwestorów, ale także turystów.
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka