×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dokąd zmierza Łódź?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 lis 2018 12:11
Dokąd zmierza Łódź?
Textorial Park, fot. mat. prasowe
Dokąd zmierza Łódź?
Dokąd zmierza Łódź?

Łódź, choć położona w centralnym punkcie kraju i znakomicie skomunikowana, pozostaje na mapie polskich miast “skromną panienką”. Dynamiczny rozwój, rewitalizacja miasta i EXPO 2024 to szansa dla Łodzi na dogonienie liderów.

REKLAMA

Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród mieszkańców Łodzi w 2017 roku, ponad połowa ankietowanych ocenia Łódź jako dobre lub bardzo dobre miejsce do życia. W ostatnich latach znacząco zmniejszyło się także bezrobocie (z 11,7 proc. w październiku 2012 r do 5,7 proc. we wrześniu 2018 r). Na rozwój miasta wpływ mają działania samorządu, efektywne wykorzystanie Funduszy Europejskich, ale także dynamiczny wzrost rynku biurowego. Atrakcyjne czynsze i partnerstwo publiczne przyciągają do Łodzi inwestorów. W 2019 roku wydatki miasta na inwestycje przekroczą miliard złotych. Do najważniejszych z nich należą projekty rewitalizacji centrum, Księżego Młyna, a także remonty pałacu Poznańskich i pałacu Steinertów.

Dziewiąty kwartał na piątkę

Dziewiąty kwartał rewitalizacji Łodzi, czyli Księży Młyn, to przykład, jak spójny plan rewaloryzacyjny i partnerstwo publiczno-prywatne powinny funkcjonować. Wniosek miasta o dofinansowanie odnowy pofabrycznej dzielnicy uzyskał 93,18 pkt. na 100 możliwych. Kwota przeznaczona na odnowę osiedla robotniczego wybudowanego przez Karola Scheiblera wyniesie łącznie 75 milionów złotych, z czego 48 milionów to unijne dofinansowanie. Księży Młyn otrzymał w 2017 roku nagrodę dla “Najlepszej praktyki miejskiej” za modelową kooperację w ramach rewitalizacji. Oznacza to, że łódzka rewaloryzacja promowana będzie m.in. przez Komisję Europejską, jako wzorcowy przykład w całej Europie. W ramach odnowy Księżego Młyna miasto wyremontuje zabytkowe famuły i zmodernizuje przestrzeń publiczną, tworząc chociażby pierwszy w Łodzi miejski “zielony parking”.

Za funduszami miejskimi idą także pieniądze inwestorów. Textorial Park II - kompleks biurowo-usługowy przywróci życie dawnym magazynom fabryki Karola Scheiblera. Pierwszy etap inwestycji firmy St. Paul’s Developments - rewaloryzacja magazynu bawełny wraz z remizą strażacką - symbolem Księżego Młyna, został oddany do użytku w 2009 roku, stając się pierwszym budynkiem biurowym klasy A w Łodzi.

To pierwsza tego typu rewitalizacja w Łodzi. Zwykle stare mury ceglane odnawiano z zewnątrz, od środka zasłaniając je płytami kartonowo-gipsowymi czy tynkiem. W Textorialu wewnętrzna ściana będzie przeszklona i zostanie odsunięta od muru o około 70 cm. – Dzięki temu we wszystkich pomieszczeniach na parterze budynków magazynowych będzie widać starą ceglaną ścianę – opowiada Robert Strzeński z Horizone Studio, główny projektant Textorial Park II.

Najlepsza reklama

Metamorfoza Łodzi znalazła swoje odzwierciedlenie w rankingu Lonely Planet. Prestiżowe brytyjskie wydawnictwo uznało Łódź za 2. najbardziej warte odwiedzenia miejsce na świecie w 2019 r. Ranking stworzono w oparciu o opinie “społeczności” redaktorów i czytelników wydawnictwa . Autorzy podkreślają imponującą przemianę dawnych fabryk w przestrzenie kulturalne, komercyjne i rekreacyjne. Textorial Park II powstający na Księżym Młynie w pełni wykorzystuje łódzkie doświadczenia, dlatego na terenie dawnej fabryki oprócz nowoczesnej przestrzeni biurowej klasy A, powstaną także lokale usługowo-handlowe. W ramach inwestycji zaplanowano 9 tys. mkw. ogólnodostępnej przestrzeni publicznej z placem wypełnionym miejscami zachęcającymi do przebywania i relaksu.

Jeżeli wszystkie plany rewitalizacyjne miasta i prywatnych inwestorów powiodą się, Łódź zyska zupełnie nowe oblicze - miasta nie tylko przyjaznego dla mieszkańców i inwestorów, ale także turystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie