×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dolnośląskie będzie mieć nowy przystanek kolejowy

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2023 12:00
Dolnośląskie będzie mieć nowy przystanek kolejowy
Dolnośląskie będzie mieć nowy przystanek kolejowy, fot. shutterstock

W Strzelcach koło Świdnicy na Dolnym Śląsku do 2024 roku ma powstać nowy przystanek kolejowy. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji i jego budowę. Prace warte są prawie 3 mln zł.

REKLAMA

Jak podano w piątkowym komunikacie PKP PLK, nowy przystanek Strzelce Świdnickie zapewni dogodne połączenia m.in. do Świdnicy, Jedliny-Zdroju i Wrocławia.

Dla oczekujących powstaną wiaty i ławki. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED. Z myślą o osobach niewidomych na antypoślizgowej nawierzchni będą ścieżki naprowadzające. Na dogodny dostęp, także dla osób mających trudności z poruszaniem się, pozwolą odpowiednio przygotowane dojścia do peronu - przebudowany zostanie znajdujący się przy planowanym przystanku przejazd kolejowo-drogowy, który zyska dodatkowe zabezpieczenia: sygnalizację i rogatki.

- Warty miliard złotych "Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" zapewnia lepszy dostęp do kolei, także na Dolnym Śląsku - powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury.

Inwestycja z "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" warta jest ok. 2,9 mln zł. Prace przeprowadzi konsorcjum ETF Polska Sp. z o.o. (lider) i EXKOL Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowego i Usług Handlowych Rafał Talowski i Łukasz Skowronek Sp. j. Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest na II kwartał 2024 r.

Rządowy program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 185 lokalizacji, a na rezerwowej - 129. Na Dolnym Śląsku obejmuje 9 stacji i przystanków na liście podstawowej - m.in. Mirków, Ścinawa, Oława. Prace zakończono już w Szklarskiej Porębie Średniej, a inwestycje postępują m.in. na przystankach Boguszów-Gorce Dzikowiec i Świdnica Zawiszów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie