×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dom Gotycki w parku książąt Czartoryskich odzyskał blask

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 24 cze 2022 13:54
Dom Gotycki w parku książąt Czartoryskich odzyskał blask
fot. Unsplash

Zakończono remont Domu Gotyckiego w parku książąt Czartoryskich w Puławach.

REKLAMA

  •  Zakończyły się prace konserwatorskie i restauratorskie elementów Domu Gotyckiego na terenie rezydencji książąt Czartoryskich w Puławach.
  • Budynek został uszkodzony podczas ubiegłorocznej burzy.
  • Remont kosztował ponad 120 tysięcy złotych.

"Prace remontowe Domu Gotyckiego objęły uszkodzoną kolumnadę, balustradę balkonową, płyty tarasowe i okno witrażowe od strony pałacu Czartoryskich" - powiedział w piątek w rozmowie z PAP Wiesław Oleszek, dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który jest właścicielem obiektu.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał, że uszkodzone elementy kamienne zostały oczyszczone i scalone, a większe fragmenty marmuru wzmocniono zbrojeniem z włókna szklanego. Część balustrady wymieniono na nową o identycznym wyglądzie, a płyty tarasowe zrekonstruowano na wzór oryginalnych z piaskowca.

"Po zakończeniu remontu okazało się, że nowa kolumna, która została postawiona za bardzo odróżniała się od pozostałych, które były już nieco pokryte mchem. Dlatego postanowiliśmy ze środków własnych instytutu wyczyścić wszystkie kolumny. Koszt tych prac wyniósł około 15 tysięcy złotych" - dodał Oleszek. Prace remontowe trwały ponad dwa miesiące i kosztowały około 120 tysięcy złotych. Większość prac wykonano w pracowni konserwatorskiej, a po ich zakończeniu elementy zabezpieczono i przewieziono do Puław i ponownie zamontowano.

Dom Gotycki w parku książąt Czartoryskich w Puławach powstał w latach 1801-1809 według projektu Chrystiana Piotra Aignera na fundamentach starszego barokowego pawilonu zniszczonego przez wojska rosyjskie. Inicjatorką budowy była Izabela z Flemingów Czartoryska. Początkowo budynek miał być domem dla ogrodnika, ale z czasem stał się pawilonem wystawowym narodowych zbiorów. W Domu Gotyckim przechowywano m.in. Damę z łasiczką Leonarda da Vinci, Autoportret Rafaela Santi, a także Pejzaż z Miłosiernym Samarytaninem Rembrandta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie