REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Dom kultury w Chybiu w starej cukrowni dopiero w przyszłym roku

  • Autor: PAP
  • 20 cze 2022 13:42
Dom kultury w Chybiu w starej cukrowni dopiero w przyszłym roku
Chybie chce sfinalizować przed końcem przyszłego roku adaptację budynku po nieistniejącej cukrowni na nową siedzibę domu kultury, fot. shutterstock

Chybie chce sfinalizować przed końcem przyszłego roku adaptację budynku po nieistniejącej cukrowni na nową siedzibę domu kultury. Na dokończenie prac samorząd otrzymał rządową dotację w wysokości 4,9 mln zł.

REKLAMA

Adaptacja budynku ruszyła jesienią 2020 r. Wykonawca w Warszawy miał otrzymać za pracę 6,2 mln zł. Samorząd pozyskał na renowację budynku ponad 6 mln zł z funduszy UE. Wszystko miało się zakończyć jesienią ubiegłego roku. Plany pokrzyżowała jednak pandemia COVID-19 i wzrost cen. "Wykonawca zszedł z budowy. Obie strony od umowy odstąpiły. Przypuszczamy, że skończy się to sporem sądowym" - powiedział w poniedziałek w rozmowie z PAP sekretarz gminy Andrzej Bura

Urzędnik podkreślił, że władze Chybia pozyskały rządowe fundusze na dokończenie tak istotnej dla życia kulturalnego inwestycji. "Otrzymaliśmy dofinansowanie, by móc dokończyć prace" - powiedział. Chodzi o 4,9 mln zł z drugiej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

"Żeby móc dokończyć dzieło, niezbędna jest inwentaryzacja stanu aktualnego. Część prac została bowiem wykonana. Nowy wykonawca, którego wyłonimy w przetargu, musi wiedzieć, co zostało zrobione. Jednocześnie nadzór budowlany nakazał wykonanie pewnych prac naprawczych, to powstaje też dotycząca ich dokumentacja projektowa. Mamy nadzieję, że będzie gotowa najpóźniej we wrześniu" - powiedział sekretarz gminy Chybie.

Andrzej Bura poinformował, że w ostatnim kwartale 2022 r. ogłoszony ma zostać przetarg na dokończenie adaptacji budynku. "Mamy nadzieję, że prace zakończą się jeszcze przed końcem przyszłego roku" - powiedział.

W nowej siedzibie powstanie m.in. sala widowiskowa na 120 miejsc z pełnym zapleczem, pracownie warsztatowe i galeria wystawiennicza. Istniejący taras zostanie dostosowany do przeprowadzania na nim zajęć plenerowych. Zamontowane zostaną kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.

W budynku po dawnej cukrowni nadal będzie działał Amatorski Klub Filmowy "Klaps", który powstał w 1969 r. Założyli go młodzi pracownicy cukrowni Franciszek Dzida, Józef Orawiec i Kazimierz Pudełko. To jedyny działający na wsi klub filmowy. Główny bohater "Amatora" Krzysztofa Kieślowskiego był nawiązaniem do postaci Dzidy. Obecnie klub zrzesza kilkanaście osób.

Obecnie dom kultury mieści się w ciasnych pomieszczeniach miejscowego amfiteatru. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie