×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dom Mikołaja Kopernika w nowej odsłonie

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 21 cze 2018 10:16
Toruń, fot. pixabay.com

Wyremontowany Dom Mikołaja Kopernika znów będzie otwarty dla zwiedzających. To teraz nie tylko muzeum poświęcone najbardziej znanemu polskiemu astronomowi, ale również miejsce, gdzie opowiada się o rozwoju cywilizacji.

REKLAMA

"Szybko, sprawnie, efektywnie i mam nadzieję, że również efektownie udało się zrealizować jeden z projektów w ramach programu Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO etap II" - powiedział w środę prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przypomniał, że umowy z MKiDN w sprawie finansowania kilkunastu zadań na terenie toruńskiej starówki podpisane zostały wiosną ubiegłego roku. Dodał, że remont Domu Mikołaja Kopernika to pierwsze zadanie realizowane na tym etapie programu, które zostało ukończone.

Zaznaczył, że Muzeum Okręgowe w Toruniu, którego oddziałem jest Dom Mikołaja Kopernika, bardzo sprawnie i szybko przeprowadziło modernizację obiektu, który jest licznie odwiedzany przez turystów - w 2016 r. liczba odwiedzających przekroczyła 100 tys.

Zwiedzający nie mogli korzystać z oferty Domu Mikołaja Kopernika przez ponad pół roku. W tym okresie trwał remont oraz zmiana ekspozycji. Rewitalizacja kosztowała ok. 14 mln zł - obejmując dwie kamienice przy ul. Kopernika. Pierwsi goście mają pojawić się w tym miejscu podczas Dni Torunia (21-24 czerwca).

Na mocy podpisanej w maju 2017 roku przez szefa resortu kultury Piotra Glińskiego i prezydenta Torunia umowy Toruń otrzyma ok. 54,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ono przeznaczone jest na realizację II etapu projektu "Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowity koszt trzynastu inwestycji, które wchodzą w skład tego pakietu, wyniesie niespełna 71,5 mln zł.

Dom Mikołaja Kopernika jest teraz interaktywnym muzeum, które opowiada nie tylko historię życia astronoma i jego rodziny, ale również porusza kwestie m.in. życia w średniowiecznym Toruniu, związane z kosmosem, rozwojem nauki, odkryciami geograficznymi czy dążeniem ludzi do wiedzy.

W nowej odsłonie Dom Mikołaja Kopernika stał się muzeum poświęconym nie tylko osobie astronoma, jego rodzinie oraz życiu w średniowiecznym Toruniu, ale także opowieścią o kosmosie, rozwoju nauki, odkryciach geograficznych, dążeniu do wiedzy.

"Ekspozycja ma całkiem odmienny charakter niż poprzednio. Chcemy przede wszystkim pokazać dziedzictwo Kopernika m.in. poprzez charakterystyczną kamienicę mieszczańską" - podkreślił dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz.

Dostępna w Domu Mikołaja Kopernika ekspozycja jest teraz w pełni interaktywna, a goście będą mogli korzystać z audioprzewodników, aplikacji mobilnej, a także wielu elementów multimedialnych. Obejrzą także filmy w 4D. Obiekt dysponuje także windą, która ułatwi zwiedzanie osobom niepełnosprawnym.

W sali kinowej, gdzie wykorzystywana jest technika 4D, będzie można oglądać trzy seanse - o Toruniu w czasach młodości astronoma, o wszechświecie, a także o ewolucji wiedzy o kosmosie przed i po przewrocie kopernikańskim.

Wiele sal zaaranżowanych zostało w ten sposób, żeby oddawać swoim charakterem klimat mieszczańskiej kamienicy. Na najwyższej kondygnacji na zwiedzających czeka m.in. mapping 3D oraz pomieszczenie ze szklaną płonącą podłogą, które ma nawiązywać do odbioru dzieła Kopernika i krytyki, z jaką się spotkało.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie