×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dotacja z MKiDN na dalsze prace przy zamku w Melsztynie

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 18 lip 2022 10:15
  • Zaktualizowano: 18 lip 2022 10:24
fot. Unsplash

Gmina Zakliczyn otrzymała dodatkowe środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kolejne prace przy odbudowie średniowiecznego zamku w Melsztynie.

REKLAMA

  • Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak przekazała, że tegoroczna dotacja na piąty etap renowacji została zwiększona o 375 tys. zł i wyniesie 1,115 mln zł.
  • Dzięki najnowszej dotacji -jeszcze w tym roku wykonane będą kolejne dwie kondygnacje, dzięki czemu budowla osiągnie ponad 19 metrów wysokości.

Według burmistrza dzięki systematycznie pozyskiwanym przez samorząd środkom finansowym z resortu kultury od 2018 r. mury melsztyńskiego zamku systematycznie są odbudowywane. Do tej pory wykonano cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich za łączną kwotę blisko 1,7 mln zł. Wieża budowli podniesiona została do wysokości 11,6 m.

Umożliwiło to udostępnienie dla turystów kolejnego poziomu tego historycznego obiektu, z pięknym widokiem na dolinę Dunajca, Pogórze i Beskid Sądecki.

Dzięki najnowszej dotacji - poinformował Chrobak - jeszcze w tym roku wykonane będą kolejne dwie kondygnacje, dzięki czemu budowla osiągnie ponad 19 metrów wysokości.

"Wraz z wkładem własnym mieliśmy zabezpieczone na to zadanie 930 tys. zł. Najtańsza oferta przetargowa wyniosła jednak prawie 1,4 mln zł. Napisaliśmy więc pismo do MKiDN z prośbą o zwiększenie dotacji, aby możliwe było podpisanie umowy z wykonawcą" - zaznaczył burmistrz.

Według niego dodatkowe pieniądze umożliwią konstrukcyjne domknięcie i zabezpieczenie zabytkowego obiektu. "W przyszłym roku planujemy wykonanie dachu na wieży a pomiędzy szczytem ścian wieży zamku a dachem przewidziana jest przestrzeń widokowa dla odwiedzających to miejsce mieszkańców i turystów" - zapowiedział Chrobak.

Samorząd Zakliczyna przygotowuje się również do wznoszenia przypory wieży zamku, która będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową, a na szczycie znajdzie się także taras widokowy. Wartość tegorocznych prac budowlanych związanych z pierwszym etapem odbudowy przypory wieży zamku w Melsztynie wyniesie blisko 260 tys. zł. Gmina Zakliczyn otrzymała na ten cel już 100 tys. zł dotacji z budżetu województwa małopolskiego.

Średniowieczny zamek Spycymirów w Melsztynie był ongiś największym zamkiem w dolinie Dunajca i Popradu. Nazwa zamku jak i samej miejscowości pochodzi prawdopodobnie od położonych u jego stóp młynów (niem. Mellstein - kamień młyński). Ze szczytu wzgórza zamkowego rozpościera się panorama na całą dolinę zakliczyńską.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie