×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Drewniana altana z powrotem na szczycie Koziej Góry

  • Autor: bielsko.biala.pl
  • 19 kwi 2022 10:20
Drewniana altana z powrotem na szczycie Koziej Góry
Drewniana altana z powrotem na szczycie Koziej Góry, fot. bielsko.biala.pl

Na szczycie Koziej Góry, wzgórza w granicach administracyjnych Bielska-Białej, drewniana altana stanęła po raz pierwszy w 1898 r. Po latach górale z Nowego Targu postawili w tym miejscu podobną budowlę.

REKLAMA

Na Kozią Górę wróciła altana, w której mogą odpoczywać turyści odwiedzający ten leżący w granicach administracyjnych Bielska-Białej szczyt. Drewniany pawilon widokowy po raz pierwszy stanął w tym miejscu latem 1898. Do altany prowadzi kamienny chodnik i balustrada, zupełnie jak kiedyś. Wykonali ją profesjonaliści - górale z Nowego Targu.

Obiekt został wybudowany w ramach projektu pn. Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała - etap I. Drewniana altana ma posadzkę wyłożoną kamieniem i kamienny stół na środku, dokoła balustrady od środka są miejsca do siedzenia. Obiekt jest kryty drewnianym gontem. Swoją konstrukcją ściśle nawiązuje do tego sprzed 120 lat.

W ramach projektu odnowiono też miejsce biwakowe w rejonie dawnej skoczni narciarskiej w Cygańskim Lesie. W miejsce starych wiat powstały dwie nowe o konstrukcji gabionowej z drewnianymi ławkami i stolikami w środku. Obok jest miejsce na ognisko i kamienny grill. W miejscu drewnianej wiaty pojawiła się mniejsza, obok drugi grill i miejsce na ognisko. Są też nowe kosze na śmieci. Nieopodal znajdują się również nowe nasadzenia - wilgotna łąka z turzycami, sitem i irysami.

Kozia Górka i miejsce biwakowe to jednak nie jedyne lokalizacje, które zyskały nowy wygląd w ramach tego samego projektowego zadania. Dobiega bowiem Końca budowa 5-ilometrowej ścieżki edukacyjno-ekologicznej na skraju Cygańskiego Lasu. Ścieżka w kształcie liczby osiem zacznie się i zakończy przy Centrum Edukacji Ekologicznej powstającym w adaptowanym budynku dawnego przedszkola przy ul. Grotowej.

Na ścieżkę składają się dwie pętle - dłuższa i krótsza dla młodszych dzieci. Na pewnym odcinku jest ona wysypana kruszywem. Nawierzchnie z kruszywa obejmują tylko fragment, gdzie ścieżka była uszkodzona lub pokryta asfaltem. Znaczna jej część pozostanie w formie naturalnej. Idąc tą trasą, turysta napotka tablice edukacyjne, miejsca z grami edukacyjno-manualnymi i drewnianymi konstrukcjami do ćwiczeń dla dzieci.

Przy ścieżce powstaje ogród sensoryczny z roślinami, które mają oddziaływać na smak, zapach, dotyk i wzrok. Wśród nich są czosnek niedźwiedzi, przylaszczki, konwalie, lilie złotogłów, koper ogrodowy. Wszystko uzupełnią tablice gatunkowe, ławki i kosze na śmieci. Inwestycje z tego zadania projektowego powinny być ukończone do połowy maja.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie