Na szczycie Koziej Góry, wzgórza w granicach administracyjnych Bielska-Białej, drewniana altana stanęła po raz pierwszy w 1898 r. Po latach górale z Nowego Targu postawili w tym miejscu podobną budowlę.
Na Kozią Górę wróciła altana, w której mogą odpoczywać turyści odwiedzający ten leżący w granicach administracyjnych Bielska-Białej szczyt. Drewniany pawilon widokowy po raz pierwszy stanął w tym miejscu latem 1898. Do altany prowadzi kamienny chodnik i balustrada, zupełnie jak kiedyś. Wykonali ją profesjonaliści - górale z Nowego Targu.
Obiekt został wybudowany w ramach projektu pn. Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała - etap I. Drewniana altana ma posadzkę wyłożoną kamieniem i kamienny stół na środku, dokoła balustrady od środka są miejsca do siedzenia. Obiekt jest kryty drewnianym gontem. Swoją konstrukcją ściśle nawiązuje do tego sprzed 120 lat.
W ramach projektu odnowiono też miejsce biwakowe w rejonie dawnej skoczni narciarskiej w Cygańskim Lesie. W miejsce starych wiat powstały dwie nowe o konstrukcji gabionowej z drewnianymi ławkami i stolikami w środku. Obok jest miejsce na ognisko i kamienny grill. W miejscu drewnianej wiaty pojawiła się mniejsza, obok drugi grill i miejsce na ognisko. Są też nowe kosze na śmieci. Nieopodal znajdują się również nowe nasadzenia - wilgotna łąka z turzycami, sitem i irysami.
Kozia Górka i miejsce biwakowe to jednak nie jedyne lokalizacje, które zyskały nowy wygląd w ramach tego samego projektowego zadania. Dobiega bowiem Końca budowa 5-ilometrowej ścieżki edukacyjno-ekologicznej na skraju Cygańskiego Lasu. Ścieżka w kształcie liczby osiem zacznie się i zakończy przy Centrum Edukacji Ekologicznej powstającym w adaptowanym budynku dawnego przedszkola przy ul. Grotowej.
Na ścieżkę składają się dwie pętle - dłuższa i krótsza dla młodszych dzieci. Na pewnym odcinku jest ona wysypana kruszywem. Nawierzchnie z kruszywa obejmują tylko fragment, gdzie ścieżka była uszkodzona lub pokryta asfaltem. Znaczna jej część pozostanie w formie naturalnej. Idąc tą trasą, turysta napotka tablice edukacyjne, miejsca z grami edukacyjno-manualnymi i drewnianymi konstrukcjami do ćwiczeń dla dzieci.
Przy ścieżce powstaje ogród sensoryczny z roślinami, które mają oddziaływać na smak, zapach, dotyk i wzrok. Wśród nich są czosnek niedźwiedzi, przylaszczki, konwalie, lilie złotogłów, koper ogrodowy. Wszystko uzupełnią tablice gatunkowe, ławki i kosze na śmieci. Inwestycje z tego zadania projektowego powinny być ukończone do połowy maja.
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci