×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Droga rowerowa niczym "okno na Jurę"

  • Autor: PAP
  • 12 lip 2018 10:48
  • Aktualizacja: 12 lip 2018 10:49
Droga rowerowa niczym "okno na Jurę"
fot. pixabay

Samorządy Częstochowy i sąsiedniego Mstowa udostępniły nowe połączenie rowerowe między nimi. Otwarta w środę ścieżka o łącznej długości ponad 2 km ma umożliwiać komfortowy przejazd rowerzystom; stała się też jednym z częstochowskich „okien na Jurę”.

REKLAMA

Jak przypomniało w środowej informacji miasto, nowa ścieżka to efekt listu intencyjnego, jakie Częstochowa i Mstów podpisały pod koniec 2015 r. Obie gminy zobowiązały się wtedy do budowy połączenia rowerowego o długości 700 m po stronie Częstochowy oraz 1,5 km po stronie Mstowa.

Odcinek częstochowski został ukończony jeszcze w listopadzie 2016 r. Rozpoczyna się na przedłużeniu częstochowskiej ul. Mstowskiej, za ośrodkiem jeździeckim Pegaz. Biegnie w kierunku tzw. Przeprośnej Górki, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Ojca Pio - często ostatni przystanek pielgrzymów w drodze na Jasną Górę.

Dalej, już na terenie gminy Mstów, trasa wiedzie w kierunku Jaskrowa, dając możliwość dalszej jazdy zarówno w kierunku centrum wsi, do Mstowa, jak i szlakiem turystycznym wzdłuż Warty. Przy ścieżce znajdują się miejsca postojowe, zadaszone miejsca odpoczynku i mijanki. Szerokość ścieżki waha się od 2 m do 4,5 m.

Oficjalne oddanie do użytku w zdecydowanej większości asfaltowego odcinka zbudowanego przez Mstów miało miejsce w środę na Przeprośnej Górce.

"Mstów to pierwsza gmina, z którą podpisaliśmy porozumienie w sprawie budowy połączenia rowerowego. W trakcie realizacji jest umowa z Olsztynem. W międzyczasie doprowadziliśmy wygodne trasy rowerowe, z okazji przebudowy dróg krajowych i wojewódzkich, także do gmin Konopiska i Rędziny" - powiedział cytowany prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

"Ta pierwsza tego typu droga dla rowerów w naszej gminie. Wprawdzie jest u nas wiele jurajskich ścieżek, po których można jeździć rowerami, ale nie mieliśmy wcześniej profesjonalnej drogi dedykowanej rowerzystom i nadającej się np. dla grupowych, rodzinnych przejazdów" - zaznaczył wójt gminy Mstów Tomasz Gęsiarz.

Samorządowcy zapewniają, że nowa trasa jest wygodna i nadaje się do rekreacyjnych wycieczek. Przypominają jednak, że przebiega przez Przeprośną Górkę, dlatego jadąc od strony Częstochowy trzeba liczyć się z solidnym podjazdem (odcinek o największym nachyleniu wykonawca mstowskiego odcinka musiał wykonać z kostki).

Całość połączenia kosztowała blisko 940 tys. zł. Częstochowski odcinek został zrealizowany z budżetu miasta za 270 tys. zł; Mstów na swój dłuższy fragment wydał 667 tys. zł.

Według informacji częstochowskiego samorządu tamtejszy system dróg rowerowych liczy już blisko 80 km, miasto stara się też łączyć go z sąsiednimi gminami. Jeden z najdłuższych odcinków sieci częstochowskich dróg rowerowych (ok. 6,5 km) powstał w 2015 r. wzdłuż ul. Warszawskiej, łącząc Częstochowę z gminą Rędziny.

Miasto zwraca uwagę, że jest jedną z bram na Jurę Krakowsko-Częstochowską, przez którą biegnie m.in. ok. 180-kilometrowy Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Szlak ten prowadzi przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a zaczyna się w częstochowskich Alejach Najświętszej Marii Panny.

Znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd łączy: Częstochowę, Olsztyn, Zrębice, Suliszowice, Ostrężnik, Czatachowę, Niegowę, Mirów, Bobolice, Podlesice, Morsko, Podzamcze, Ryczów, Smoleń, Bydlin, Jaroszowiec, Olkusz, Paczółtowice, Krzeszowice, Rudno oraz Kraków.

W ostatnich dniach częstochowski samorząd uruchomił internetowy przewodnik dla rowerzystów bramajury.pl - powstały z inicjatywy tamtejszego społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej. Strona zawiera na razie 30 tras z opisem, przekrojem i śladem GPS (wkrótce mają być też udostępnione w postaci aplikacji mobilnej). Projekt jest rozwojowy: można do niego zgłaszać kolejne, autorskie propozycje tras.

Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny - pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Ze względu na walory krajobrazowe jest bardzo popularny wśród amatorów różnych sportów i rekreacji - m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarskiej, motorowej. To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych, grotołazów oraz pasjonatów średniowiecznych zamków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie